20
Sty-2014

Wyprawa przez współczesną Rosję – KONKURS

Matrioszka

Fantastyczna książka o współczesnej Rosji może znaleźć się w twojej biblioteczce. Wystarczy, że w komentarzu pod tym postem krótko napiszesz dlaczego „Matrioszka, Rosja i Jastrząb” autorstwa Macieja Jastrzębskiego powinna być twoja.

Odkrywanie danego kraju czy miasta to nie tylko skakanie od zabytku do zabytku lub od knajpy do knajpy, ale także poznawanie życia zwykłych zjadaczy chleba. Gorąco zachęcam do lektury, książkę dosłownie pochłonęłam.

Wydaje mi się, że poznawanie Rosji w jakimś sensie przypomina otwieranie matrioszki. Pierwsza lalka jest duża, kolorowa i przykuwa naszą uwagę. Druga jest nieco mniejsza, widać subtelne zmiany różniące ją od tej pierwszej. Trzecia może wydawać nam się brzydka, a czwarta zachwyci nas urodą. Na piątą nie zwrócimy uwagi, ale szóstą będziemy oglądać z wielkim zainteresowaniem. I tak, aż do ostatniej najmniejszej laleczki, która jest naga, bez wizerunków i ozdób. Niektórzy nazywają ją „duszą matrioszki”. Poznając Rosję, również odkrywamy jej kolejne warstwy. Nie każda z odsłon wywołuje nasz entuzjazm – Maciej Jastrzębski.

Konkurs został zorganizowany dzięki uprzejmości księgarni Matras.

Na komentarze czekam do 24 stycznia do godz. 19:00. Rozwiązanie jeszcze tego samego dnia.

0

 likes / 7 Comments
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

 • Łukasz Zapała

  Może dlatego że mogłaby mnie zainspirować i mogłaby mnie wciągnąć w czytanie tej wspaniałej książki. Myślę że jest to dobry pomysł by ją zakupić i przeczytać ją 😀

 • Eliza

  Powinnam otrzymać tę książkę, ponieważ za miesiąc wybieram się na wymianę studencką do Irkucka i chciałabym jak najlepiej przygotować się do tej niezwykłej podróży na koniec świata. Chciałabym także zweryfikować zawarte w książce “Matrioszka, Rosja i Jastrząb” informacje.

 • Karolina

  Dlaczego właśnie ja? Po przeczytaniu pewnej książki zakochałam się w Petersburgu. Teraz to miasto jest na mojej ,,wyprawowej liście marzeń”. Z pewnością książka ,,Matrioszka, Rosja i Jastrząb” przyda mi się, aby lepiej poznać współczesną Rosję i dokładniej zaplanować moją wymarzoną podróż.

  p.s. Petersburg tylko podczas białych nocy 🙂

 • krzysiek88

  Rosja kojarzy mi się jedynie z zimnem, gazem i śmiesznie brzmiącym językiem. Jest zdecydowanie jednym z ostatnich państw, które chciałbym odwiedzić. Nie zmieniły tego programy i artykuły z National Geographic ani zajęcia na studiach. Ta książka to chyba ostatnia rzecz, która może wpłynąć na moją ocenę i chętnie podzielę się swoją opinią na jej temat. Jeśli oczywiście trafi na moją półkę 😉

 • Edyta ★

  Nieliczni pozostają obojętni wobec Rosji. Jest to kraj, który się nienawidzi, albo kocha. Ja należę do tej drugiej grupy, я влюбилась с первого взгляда! Chcę ją poznawać i odkrywać, by móc burzyć krzywdzące ją i jej mieszkańców stereotypy. Książka “Matrioszka, Rosja i Jastrząb” mogłaby mi w tym bardzo pomóc, dlatego właśnie ja powinnam ją otrzymać.

 • Aleksandra

  Bardzo lubie czytac, chce rowniez rozpoczac nauke rosyjskiego. Ksiazka bedzie dla mnie motywacja ! 🙂

 • Milena Z.

  Matrioszka kojarzy mi się z najlepszym okresem w moim życiu… podróżą do USA i wizytą w Nowym Jorku… Przechadzając się po Manhattanie natknęłam się na malutki straganik z matrioszkami- wokół było pełno ludzi. Pani, która sprzedawała matrioszki głośno zachęcała do ich kupna. Spojrzała na mnie i powiedziała: ‚Dobry djeń’ – łamaną polszczyzną spytała się, czy jestem Polką, czy Rosjanką, a może Ukrainką? 🙂 Sama pochodziła z Rosji, ale nie była tam ponad 30 lat… Wymieniłyśmy kilka słów i dała mi małą matrioszkę. W tej historii brak tylko jastrzębia, ale jak tylko spojrzałam na okładkę przypomniałam sobie tę historyjkę… Nie wiem, czy o taką odpowiedź chodzi, ale może kiedyś pojadę do Rosji szukać straganów z matrioszkami 🙂

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec