17
Kwi-2019

To-Skania, romantyczny region w Szwecji do odwiedzenia tego lata (albo wiosny ;)

Blog, Szwecja   /  

skania szwecja-3

Odwiedzanie nieoczywistych miejsc stało się moim ulubionym zajęciem (a w efekcie znakiem rozpoznawczy bloga). Tym razem zabieram was do Skanii, czyli najdalej wysuniętego na południe regionu Szwecji. Co zobaczymy? Poszarpane klify, zachód słońca na kajakach na morzu, największy chroniony las Europy Północnej i potężny kamienny krąg z darmowym wstępem. Tak na początek. 

W podróż po Skanii wyruszyłam z moją drogą przyjaciółką. Po rocznym pobycie w Australii cieszyłam się na ten czuły czas razem. 

skania mapa

Zanim zaczniemy, zobacz, gdzie się zatrzymałyśmy:

nadmorska chatka w vejbystrand

Zamieszkałyśmy w uroczej, granatowej chatce Villa Sigrid, z rowerami do dyspozycji i pełną lodówką :).

skania szwecja-4co zobaczyć w szwecji-3

Co zobaczyć w Skanii? 

5 miejsc i atrakcji, które polecam

1. Ales Stenar

co zobaczyć w szwecji skania szwecja-2 ales stenar

Ales Stenar to nie tylko największa atrakcja Skanii, ale też jedna z najważniejszy atrakcji całej Szwecji. Konstrukcja przypomina trochę słynne Stonehenge w Anglii. Tym co różni Ales Stenar od Stonehenge jest to, że szwedzki kamienny krąg możesz odwiedzić za darmo. Można tu przyjechać o każdej porze dnia, wypocząć na łące, zrobić piknik. I nic za to nie płacić! 

Alest Stenar najlepiej jednak obserwować podczas wschodu lub zachodu słońca. I choć do dziś nie wiadomo w jakim celu postawiono tu 56 głazów, to zastanawia fakt, że w czasie letniego i zimowego przesilenia słonecznego (21 czerwca i 22 grudnia) światło słoneczne przechodzi dokładnie nad wierzchołkami dwóch największych kamieni. To mogłoby sugerować, że kompleks był zegarem słonecznym. Inna teoria głosi, że w miejscu kamieni pochowano kiedyś ważną osobistość. Do dziś nie odnaleziono szczątków ludzkich, co podważa tę teorię. 

Podobne problemy pojawiają się, gdy historycy próbują ustalić kiedy dokładnie kamienie znalazły się na wzgórzu obok wioski Kåseberga. Niektóre teorie mówią, że głazy stoją tu od 5000 lat, inne, że od 1400. Tajemnica pochodzenia głazów być może nigdy nie zostanie rozwiązana. 

Ales Stenar dostarcza emocji nie tylko badaczom, ale też entuzjastom wydarzeń nadprzyrodzonych. Muszę przyznać, że energia tego miejsca była… dość ciężka. Miałam ochotę zrobić zdjęcia, obejrzeć zachód słońca i sobie pójść. 

P.s. Mimo „ciężkiej” energii, to miejsce zdecydowanie warto zobaczyć! 

2. Vejbystrand

CO ZOBACZYĆ W SZWECJI vejbystrand skane

Vejbystrand to mała rybacka wioska, w której zatrzymałyśmy się na pięć dni. Mieszkałyśmy w granatowej drewnianej chatce wypełnionej szwedzkim designem. Gdy tylko weszłam do środka wróciły moje marzenia sprzed lat. Kiedyś wymyśliłam sobie, że będę miała domek letniskowy nad morzem, w cichej i spokojnej miejscowości. Gdzie nikt mnie nie zna i niczego ode mnie nie chce 😉 Domek był tak uroczo i gustownie urządzony, że musiałyśmy się zmuszać, żeby w ogóle z niego wychodzić. 

Wakacyjna baza była zlokalizowana w doskonałej odległości od morza (kilkaset metrów) i kilkadziesiąt kilometrów od trzech parków narodowych. Po przygotowaniu śniadania z lokalnych produktów, które znalazłyśmy w lodówce ruszałyśmy na całodzienne wycieczki. Na zachody słońca wracałyśmy do Vejbystrand, żeby podziwiać zmieniające się kolory z naszej ulubionej szerokiej i pustej plaży. 

3. Rezerwat przyrody Kullaberg

Kullaberg przypominał mi wschodnie wybrzeże Tasmanii, gdzie miałam przyjemność mieszkać w pierwszej połowie 2018 roku. Poszarpane, pomarańczowo-szare klify, kula słońca zanurzająca się w horyzoncie, dzika natura. To wszystko sprawiało, że czułam się tam tak, jak w moich kochanym, tasmańskim miasteczku Coles Bay. 

Do Kullaberg przyjechałam nie tylko pospacerować, ale też po to, żeby spróbować abseilingu (spuszczanie się na linie po stromej skale). Zajęcia są dostępne dla osób w każdym wieku i z każdym stopniem doświadczenia. Potrzebny jest tylko kask (który dostajesz od instruktora) i sportowe buty. 

 Jeżeli nie kręcą cię adrenalinowe klimaty możesz wybrać się na całodzienną wycieczkę jedną z kilku tras, które prowadzą wybrzeżem lub środkiem lasu (dostępne trasy mają 5, 10 i 20 km). Możesz również wypłynąć na wodne safari i obserwować z bliska morświny. 

4. Molle – kajaki o zachodzie słońca

kajaki molle szwecja co zobaczyc w skanii skania szwecja

Zdecydowany numer 1 w Skanii.

Pływałeś kiedyś w kajaku po morzu? To zupełnie inne doświadczenie niż spływy rzeczne.

Bardzo chciałam uchwycić zachód słońca z kajaka, więc zapytałam właścicieli wypożyczalni czy mogliby nam udostępnić kajaki poza godzinami funkcjonowania wypożyczalni. Zgodzili się, ale nie obeszło się bez przygód ;). Najpierw szarpałyśmy się kłódką, potem miałyśmy niezły ubaw próbując przenieść kajaki z kanciapy do wody. Na szczęście zdążyłyśmy przed zachodem ;). 

 Kajak bezburtowy tzw. sit on top to nowoczesny, stabilny i łatwy w sterowaniu kajak, który idealnie nadaje się na pokonywanie morskich fal. W tym sezonie już kilkakrotnie siedziałam w kajaku więc wydawało mi się, że jestem przygotowana na zderzenie z morskimi falami. Kajak bezburtowy to jednak inna bajka. Początkowo wydaje się, że nie ma takiej stabilności. Nogi są odkryte, a ty siedzisz trochę wyżej niż w tradycyjnym kajaku. Więcej ryzyka i więcej zabawy :D. 

5. Park Narodowy Soderasen

park narodowy skania co zobaczyć w szewcji-2 gifskania2 co zobaczyć w szewcji

Soderasen to największy leśny obszar chroniony w Północnej Europie. Co to dla ciebie oznacza? Masz 16 kilometrów kwadratowych na całkowite odcięcia się od świata. 

Do parku prowadzą dwa wejścia położone od siebie w odległości 7 km. 

Rostanga oraz Skaralid.

Wycieczkę zaczęłyśmy w mniejszej informacji turystycznej w Rostandze. Zabrałyśmy mapy i zdecydowałyśmy się na czterokilometrowy szlak (#sohard), który prowadził wzdłuż jeziora. Jednak, gdy po półtora kilometra doszłyśmy do jeziora… Rozbiłyśmy obozowisko na trzy godziny. Ostatecznie nie dokończyłyśmy tego trudnego 4-kilometrowego treku, ale nie ma co żałować, bo w zamian za to wykąpałyśmy się na golasa ;).

A na deser? FIKA!

Absolutnie fenomenalny koncept Szwedów.

Fika, to inaczej przerwa na kawę i przekąskę. Ale w fice nie chodzi ani o jedzenie ani o picie, a o spędzenie jakościowego czasu w gronie kolegów lub rodziny. Bez telefonu, rozpraszaczy, instagrama. Ważna jest tylko obecność. Nawet jeśli trwa 15 minut. 

Z chęcią przeniosłabym ten koncept do Polski, bo gdy próbuję się umówić ze znajomymi to często dostaję od nich propozycję terminu za dwa, trzy tygodnie. A Szwed by powiedział: Jak to? Nie masz czasu na fikę? 🙂

Jak się dostać i przemieszczać po Skanii?

1) Prom Świnoujście – Ystad

Prom wypływa ze Świnoujścia rano lub wieczorem do bardzo uroczego miasteczka Ystad. Podróż trwa ok 7 godzin. Koszt promu można sprawdzić na tej stronie.

2) Lot do Malmo

Lot z Polski do Malmo. Na miejscu możesz się poruszać wypożyczonym samochodem albo autobusami/pociągami. W Skanii dobrze działa komunikacja miejska, która podjeżdża pod parki narodowe i główne atrakcje.

3) Lot do Kopenhagi

Lot z Polski do Kopenhagi. Bezpośrednio na lotnisku wsiadamy do pociągu do Malmo. Podróż trwa 19 minut i kosztuje 100 SEK. Przejeżdżamy przez most łączący Danię ze Szwecją, co jest dodatkową atrakcją.

Dziękuję za zaproszenie Visit Skane 🙂 Nie sądziłam, że Skania okaże się taką perełką!

 

1

 likes / 0 Comments
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec