samotnepodróże10Samotne podróże to mój sposób na życie nieprzerwanie od 2010 roku. Poleciałam wtedy za ocean, do Nowego Jorku. Potem była samotna podroż dookoła świata, samotna przeprowadzka do Stanów, samotne mieszkanie w Australii.

Brzmi samotnie? 😉 Podróżowanie samemu to nie to samo co samotne podróże! To wyzwanie za wyzwaniem, lekcje miłości, szacunku i nieskończonego zachwytu nad światem. A także mnóstwo nowych przyjaźni. 

Ostatnio zadałam wam pytanie na instastories czy kiedykolwiek odbyliście samotną podróż.
45% tak, 55% nie. 

A czy ci niepodróżujący chcieliby spróbować samotnych podróży?
87% tak, 13% nie. 

Przez długi czas nie miałam z kim jeździć. W końcu wyjechałam sama. Zamiast poświęcać czas i energię na poszukiwanie idealnego partnera do podróży może po prostu spakuj plecak i wybierz się w podróż… samodzielnie?

samotnepodróże11

Dlaczego chcesz jechać?

Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie przed podróżą. Dlaczego chcesz wyruszyć w samotną podróż? 

Pragnienie i strach nie muszą się wykluczać. Byłabyś w stanie pojechać sama do innego miasta? A na weekendowy wypad w góry? Jeśli odpowiedź brzmi tak – kup ten bilet. Jeśli nie, poczekaj jeszcze chwilę. 

Najtrudniejszą rzeczą jest przełamanie strachu i wyjście z domu. 

Gdybym miała czekać na kogoś, kto pojedzie ze mną to ciągle siedziałabym na kraciastej kanapie w wynajmowanym pokoju. 

10 rzeczy, o których powinna pamiętać samotnie podróżująca kobieta

samotnepodróże5

1. Słuchaj intuicji

Ostatnio tyle się o niej mówi. Kompas, który nosimy w naszym wnętrzu jest najlepszym przewodnikiem. To on wyciągnie cię z tarapatów – albo nie pozwoli ci w nie wpaść. W Indiach intuicja podpowiedziała mi, że mam się zmywać z domu couchsurfera. Do dziś nie wiem jakby się skończył wieczór z pijanym hostem i jego kumplami… Na szczęście posłuchałam głosu, który krzyczał „zwiewaj stamtąd!”. Jeśli masz złe przeczucie… Słuchaj tego podszeptu. 

samotnepodróże8

2. Wybierz właściwy kierunek

Poszukując informacji o kierunku twojej podróży sprawdź też co pisze się o bezpieczeństwie. Wertuj blogi, bo tam znajdziesz informacje z pierwszej ręki. Z kolei decydując się na nocleg przez couchsurfing i airbnb zawsze czytaj recenzje. Bardzo dokładnie. „Andrew był całkiem w porządku” może mieć drugie dno. Polecam napisać do autorki takiej opinii i zapytać o szczegóły.

Tuż przed moją pierwszą couchsurfingową przygodą w życiu napisałam do kilku dziewczyn, które wcześniej gościły u mojego potencjalnego nowojorskiego hosta. Zdziwiło mnie, że miał 250 recenzji od kobiet i dosłownie kilka od mężczyzn. Jedna odpisała mi, żebym powiedziała gospodarzowi, że mam chłopaka – wówczas nie będzie się do mnie przywalał. Ech!

samotnepodróże3

3. Rezygnuj z samotnych wyjść po zmroku

To jedna z najważniejszych zasad. Podczas ostatniej podróży po Kolumbii zdarzyło się jednak, że spacer po rynku przeciągnął się do 22:00. Od hostelu dzieliło mnie tylko 500 metrów, ale położony był na ponurej ulicy. Co zrobiłam? Wolałam złapać taksówkę z rynku do hostelu, niż przejść te kilkaset metrów ciemną ulicą.

samotnepodróże1

4. Naucz się mówić „pomocy” w lokalnym języku

Przydałoby mi się wtedy, gdy w Indiach trafiłam do domu trzech pijanych facetów. Uciekając nawet nie wiedziałam co krzyczeć. Czy ktoś mnie rozumie? Nie w każdym miejscu na świecie zrozumieją angielskie help – niestety. 

5. Wpisz numer telefonu ICE

ICE to skrót od” in case of emergency” (w nagłym wypadku). Pod tym skrótem wpisz w telefonie numer osoby, z którą należy się skontaktować, jeśli doznasz jakichś obrażeń. Powinna być to osoba, która posiada najwięcej informacji o twoim stanie zdrowia. 

samotnepodróże6

6. Łącz się

Samotne podróże nigdy nie są samotne :). Możesz etapami podróżować z osobami napotkanymi w drodze. Pozwala to nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale także obniżyć koszty podróży. Pamiętam moje pierwsze dni w Indiach… W domu couchsurferki poznałam chłopaka, którego zachęciłam do wspólnego przejazdu na południe kraju. Nie wyobrażałam sobie wsiadać samotnie w nocny autobus czy pociąg. Chłopak zgodził się mi towarzyszyć :). Po kilku dniach musiałam radzić sobie sama, ale dobrze było spędzić te pierwsze dni z facetem u boku. 

samotne podróże

7. Ubezpiecz się

Ubezpieczenie podróżne to konieczność. W Stanach dostałam rachunek na 1500 USD. W Australii na 1000 AUD. W obydwu przypadkach spędziłam w szpitalu tylko kilka godzin. Wyobrażacie sobie pokrywanie takich kosztów z własnej kieszeni?

Nationale-Nederlanden to bardzo dobra opcja na dłuższe i samotne podróże, turystyczna nowość w ofercie. Po pierwsze dlatego, że koszt ubezpieczenia zaczyna się już od 4 złotych za dzień, a po drugie otrzymujesz 3 dni ochrony gratis. Zapłaciłabyś tyle za spokój sumienia? Ja tak.

Należy pamiętać, żeby ubezpieczyć się minimum jeden dzień przed wyjazdem. Potwierdzenie przychodzi na maila po kilku minutach, ale realnie zaczyna działać kolejnego dnia. Koniecznie zapisz numer telefonu ubezpieczyciela, placówek dyplomatycznych i lokalne numery pogotowia i policji. Takie rzeczy warto mieć pod ręką. 

samotnepodróże7

8.  Zadbaj o pieniądze i dokumenty

Nigdy nie trzymaj pieniędzy i kart w jednym miejscu. Fajna wskazówka dla dziewczyn? Schowaj część gotówki w pudełku po tamponach czy paczce podpasek. Nikt nie będzie tam grzebał :D. 

samotnepodróże2

9. Nie bój się mówić nie

Jeśli ktoś oferuje ci popilnowanie twojego bagażu, odprowadzenie na przystanek, kolację przy świecach – zawsze możesz odmówić. Wracając do punktu pierwszego… Słuchaj intuicji. A już ma pewno nie krępuj się odmówić szota wódki podchmielonemu Pedro.

samotnepodróże4

10. Wrzuć na luz… 🙂

Spakuj do torby ulubioną sukienkę, letni kapelusz i… baw się jak najlepiej!

Mam takie życzenie dla każdej z was. Dla ciebie też. Wyjedź kiedyś SOLO. Poczuj swoją siłę. Zobacz swój potencjał. Poznj siebie lepiej.

Pierwszy krok jest zawsze taki sam. Podejmij decyzję 🙂

Jeśli masz pytania lub wątpliwości napisz o nich w komentarzu albo wyślij mi maila.

Tekst powstał we współpracy z Nationale Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Wszystkie opinie są – tradycyjnie – niezależne i należą do mnie. 

2

 likes / 22 Komentarze
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec