27
Sty-2017

Samotna podróż do Indii – 7 praktycznych wskazówek i błędów, jakich należy unikać

samotna podróż do Indii (4)-2

Gdy powiedziałam rodzinie, że podróż dookoła świata zaczynam w Indiach zapytali mnie czy mówię poważnie. Jedni znajomi chcieli wziąć wolne z pracy, by do mnie dołączyć, inni stukali się w głowę i zapewniali, że pożałuję tego wyboru.

Jak zwykle odpowiadałam: nie dowiem się, dopóki nie spróbuję. Spakowałam więc plecak i wsiadłam w samolot do Bangalore – dużej metropolii na południu Indii.

Samotnie podróżujące po Indiach kobiety to dość niespotykany widok. Jak już natkniesz się na odważną turystykę, to prędko zauważysz, że nie straszne jej podróże pociągiem, nocnym autobusem, czy rozpędzonym tuk-tukiem. Trzeba być jednak świadomym zagrożeń i wyzwań, jakie czyhają na turystów zwiedzających Indie samotnie. Samotna podróż do Indii wymaga przygotowań, których ja nie poczyniłam. Dlatego wskazówki oparte są na moich błędach i przydadzą się głównie kobietom. Panowie, zostańcie i przeczytajcie z czym musi się zmierzyć samotnie podróżująca po Indiach kobieta.

samotna podróż do Indii (1)-2

1. Zorganizuj dojazd do hotelu

Wiele międzynarodowych lotów dociera do Indii w nocy, bądź wczesnym rankiem. Gdy przekraczałam próg lotniska na ulicach panowała gęsta ciemność. Co robić? Poczekać, aż się przejaśni? Wsiąść w autobus? Ale w jaki? A może wybrać taksówkę? Czy to jest bezpieczne? Obcy mężczyzna, obce miasto, Indie?! Aby zapobiec podobnym wątpliwościom zorganizuj transport do hostelu/couchsurfera jeszcze przed wyjazdem. Nie będziesz jak wariatka biegać po samolocie i wypytywać pasażerów, czy możesz z nimi podjechać do miasta (czyt. tak, jak ja :D).

2. Zrób aferę… Gdy trzeba

Przedzierasz się przez zatłoczoną ulicę w środku dużego miasta, gdy nagle ktoś… szczypie cię w pierś. Zrób aferę. Krzyknij, trzepnij gościa w ucho, wskaż na niego palcem. Ludzie zgromadzą się wokół ciebie i ochronią. A śmiałka-zboczeńca pogonią, aż mu się odechce takich zaczepek.

samotna podróż do Indii (5)-2

3. Nie jesteś singielką. Pod żadnym pozorem

W Varkali, turystycznym keralskim miasteczku na plażach stacjonuje policja, która pilnuje, by mieszkańcy nie mieszali się z turystami. Każdy ma swoją część i powinien na niej pozostać. Lokalni chłopcy mają okazję na flirt tylko w wodzie, bo tam nie dociera policyjna pałka. Pluskając się w ciepłych falach podszedł do mnie młody mężczyzna i rozpoczął pogawędkę.

– Co porabiasz w Varkali? Jesteś tu sama?

– Nie, z mężem. – uśmiecham się i gładzę włosy tak, aby chłopak zauważył moją obrączkę. – Mąż jest u góry, na klifie. Teraz biega, ale zaraz do mnie dołączy.

– Rozumiem, miss. Udanego pobytu – odpowiada grzecznie i oddala się.

Takie proste :). Z własnego doświadczenia i doświadczenia dziewczyn, które spotkałam radzę zapewniać ciekawskich, że mamy chłopaka lub męża, a ten dołączy do nas dziś/jutro.

samotna podróż do Indii (9)-2

Przymierzane w sklepie sari

4. samotna podróż do Indii a strój

W Indiach panuje krzywdzący pogląd, że turystki z zachodu są „łatwe”. Ubierając tradycyjne stroje (np. 3-częściowy strój złożony ze legginsów, tuniki i szala) pokażesz, że szanujesz lokalne zwyczaje. Varkala i Goa to chyba jedyne miejsca, w których można zobaczyć dziewczyny w bikini. Pewnego popołudnia, zaraz po opuszczeniu plaży w Varkali zarzuciłam na siebie koszulkę na ramiączkach i spodenki do kolan i pognałam na skuterze do najbliższego miasta, by zrobić zakupy na kolację. Odkryte ramiona przyciągały uwagę mężczyzn, z kolei kobiety rzucały mi nieprzychylne spojrzenia. Miałam ochotę zapaść się pod ziemię!

samotna podróż do Indii

5. Siadaj obok rodziny

Podróżując pociągiem lub autobusem (szczególnie nocnym) usiądź obok rodziny. Przywitaj się, pobaw z dziećmi, zabierz je na ręce. Rodzina weźmie cię pod swoje skrzydła, a ty przez całą podróż będziesz się czuć bezpiecznie.

samotna podróż do Indii 2

6. Słuchaj intuicji

Słuchaj głosu strzegącego przed niebezpieczeństwem. To czuć z kim warto, a z kim nie warto przebywać. Bądź jak kot – odprężona, ale czujna. Gdy znalazłam się w środku dżungli z trzema pijanymi mężczyznami, wiedziałam, że trzeba zwiewać. Nie chcę myśleć, co mogłoby się wydarzyć, gdybym zdecydowała się zostać u couchsurfera, w tym odciętym od cywilizacji domu.

samotna podróż do Indii 1

7. Twoja postawa wpłynie na odbiór tego kraju

Przez pierwszy tydzień byłam bardzo zlękniona. Nie patrzyłam ludziom w oczy, spuszczałam głowę, nie chciałam nikogo niepotrzebnie prowokować. Żyłam w strachu. Ten strach zaprowadził mnie do miejsca, o którym opowiedziałam w punkcie powyżej. Gdy dotarłam do Varkali, popularnej turystycznej miejscowości odważyłam się wejść w interakcje z mieszkańcami. Chodziłam wyprostowana, uśmiechałam się do przechodniów, a nawet sama zagadywałam do siedzących na plaży kobiet. W końcu poczułam się pewnie. Gdy kelner zaprosił mnie na długi spacer – choć pełna obaw – zgodziłam się. Spędziliśmy fantastyczne popołudnie, a potem codziennie się spotykaliśmy. Choć prawda jest taka, że nigdy do końca nie wyzbyłam się lęku i braku zaufania. To spowodowało, że wylatując z Indii zarzekałam się, że nie wrócę do tego kraju, a przynajmniej nie sama. Ta obietnica tak mocno wyryła się w mojej pamięci, że jest to jedno z najbardziej klarownych wspomnień z mojego pobytu w Indiach. Ta długa, samotna noc w sali odlotów, gdzie wzięłam księżyc za świadka. Dziś tęsknię za kolorami, zapachami, gwarem i ludźmi i wiem, że moja stopa ponownie stanie w Indiach :).

Indie nie są dla każdego. Jeśli boisz się podróżować samodzielnie możesz pojechać do Indii z biurem podróży. Czasem taki „chrzest” jest najrozsądniejszy.

Mnie Indie wzywały od 2010 roku, kiedy po wypadku samochodowym miałam otrzymać 5000 zł odszkodowania i całość przeznaczyć na samotną podróż do Indii. Nigdy nie zobaczyłam tych pieniędzy, ale marzenie o odwiedzeniu najbardziej kolorowego kraju na świecie nie zatarło się.

Jeśli Indie cię wzywają – jedź! A zdrowy rozsądek niech będzie twoim przewodnikiem.

2

 likes / 21 Comments
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec