Za mną rok w podróży. Dokładnie 12 stycznia 2015 roku wsiadłam w samolot do Londynu, skąd udałam się do indyjskiego Bangalore. Od tego czasu odwiedziłam 14 państw, ale to nie liczby są tu ważne. Mniej więcej po czterech miesiącach zrozumiałam, że nie liczy się ilość, a jakość. Zatrzymywałam się na dłużej, więcej czasu poświęcałam na poznawanie mieszkańców, a swoimi odczuciami zamiast z wami dzieliłam się z napotkanymi podróżnikami. Chciałam żyć tu i teraz, a nie w czeluściach internetu.

Ten post piszę z przekąsem ;). Nie zawsze było kolorowo, ale dziękuję Bogu za wszystko, co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Bo nawet te złe sytuacje są w sumie dobre. Wyciągamy z nich lekcje, a jak jesteśmy na tyle mądrzy, to nie popełniamy tych samych błędów. Większość rzeczy robiłam w zgodzie ze sobą, niczego nie żałuję (no dobra, prawie niczego), a teraz siedzę grzecznie w Australii (książka się pisze!) i czekam na wyjazd do Ameryki Południowej.

Oto 12 pojedynków „Oczekiwania vs. Rzeczywistość”:

myanmar beer

1. Pieniądze

Oczekiwania: Będę się trzymać planu finansowego, nie przekroczę dziennego budżetu, prześpię się w norze, ale zapłacę za spływ kajakowy. Bo wspomnień nam nikt nie odbierze!

Rzeczywistość: Przekraczasz budżet już w drugim tygodniu. Wybierasz w miarę ładne hostele i z innymi backpackersami kombinujesz atrakcje za free. Nie żałujesz na jedzenie czy piwo, zwłaszcza, gdy konsumujesz w towarzystwie.

friends

2. Znajomości

Oczekiwania: Poznam wielu wspaniałych ludzi, nawiążę wieloletnie przyjaźnie, na pewno spotkam bratnią duszę.

Rzeczywistość: Wpadasz na masę backpackersów, rozmawiasz zawsze o tym samym (gdzie byłeś, co robisz dalej), dodajecie się na Facebooku, a po tym symbolicznym zapieczętowaniu znajomości przestajecie się do siebie odzywać. W kółko trafiasz na te same twarze, ale to nie pogłębia waszej przyjaźni. Okazuje się, że więź z bliskimi, którzy zostali w domu jest dla ciebie najważniejsza.

blogging

3. Blogowanie

Oczekiwania: Codziennie wieczorem sporządzę notatki, przeleję świeże myśli na bloga, przeselekcjonuję zdjęcia, obrobię je i podyskutuję z czytelnikami.

Rzeczywistość: Po dniu zwiedzania padasz na twarz, marzysz o zimnym prysznicu i miękkim materacu. Obiecujesz sobie, że zaczniesz spisywać doświadczenia na bieżąco od jutra. I tak w kółko. Wszystkie zdjęcia (nawet ujęcia brudnych stóp) trafiają na dysk komputera.

india interview

4. Projekt podróżniczy

Oczekiwania: Lokalni mieszkańcy otworzą się przede mną, odpowiedzą na wszystkie nurtujące mnie pytania, zgodzą się na zdjęcie oraz nakręcenie filmu. Na pożegnanie ofiarują uśmiech i domowy trunek. Zbiorę materiał życia.

Rzeczywistość: Bariera językowa i kulturowa negatywnie wpływa na twoje kontakty z mieszkańcami. Spotykasz się z odmową, niezrozumieniem, nieśmiałością. Skrupulatniej wybierasz rozmówców i poświęcasz im więcej uwagi i czasu niż planowałeś. Jesteś wdzięczny za każdą rozmowę.

burma fried food

5. Jedzenie

Oczekiwania: Będę się zdrowo odżywiać, jeść pięć razy dziennie, ale jak najtaniej i tylko w lokalnych knajpkach.

Rzeczywistość: W związku z aktywnym zwiedzaniem i wielkim odkrywaniem świata twoje posiłki ograniczają się do kanapki z dżemem rano i smażonego ryżu wieczorem. Po dwóch tygodniach jedzenia ryżu z patelni (zamienianego niekiedy na makaron) idziesz do europejskiej sieciówki i zamawiasz pizzę z podwójnym serem. Nie przejmujesz się wygórowaną ceną.

koh lanta

6. planowanie

Oczekiwania: Będę się poruszać zgodnie z planem, spędzę tyle samo dni w każdym kraju, uda mi się zobaczysz wszystko co sobie wymyślę/wymarzę.

Rzeczywistość: Z każdym odwiedzonym państwem rośnie twoja lista miejsc do zobaczenia. Dodatkowo uświadamiasz sobie, że nie zdążysz wszystkiego zwiedzić. Przeraża cię ogrom i piękno świata. Zdajesz sobie sprawę, że im więcej widzisz, tym mniej wiesz. Plan odchodzi w zapomnienie. Zostajesz na Koh Lanta ile chcesz. Tam jest tak pięknie! Cieszysz się, że nie kupiłaś biletów powrotnych z wyprzedzeniem.

angkor wat cambodia

7. Odkrywanie świata

Oczekiwania: Odwiedzę miejsca, w których turysta widywany jest od święta, zamieszkam z buddyjskim mnichem, spędzę noc na bezludnej wyspie.

Rzeczywistość: Wpadasz w turystyczną pułapkę, tempo zwiedzania zabiera ci resztki tchu, skaczesz od atrakcji do atrakcji i potykasz się o innych podróżników. Na każdej „bezludnej” wyspie znajdujesz backpackersów z Niemiec i Anglii. Wracasz do rozmów z lokalną ludnością, co przypomina ci o tym, że jesteś na końcu świata i spełniasz swoje największe marzenie.

getting rest

8. Wakacje

Oczekiwania: W końcu sobie odpocznę! Będę leżeć na plaży i nic nie robić. Przestanę myśleć o porzuconej pracy, o tym, co mogłam lepiej zrobić na studiach i czego nie załatwiłam przed wyjazdem. Zrelaksuję się i wrzucę na luz.

Rzeczywistość: Podróż dookoła świata to nie wakacje. Po kilku miesiącach tułaczki odechciewa ci się wszystkiego, a przede wszystkim latania z jednego miejsca do drugiego i zachwycania się byle chwastem przebijającym się przez chodnikowe płyty. Masz podkrążone oczy, suchą skórę, zniszczone włosy, anemię, a twoje ciało pokryte jest ugryzieniami pluskiew. Chcesz nareszcie odpocząć i nie robić nic. Tylko dlaczego na to wcześniej nie wpadłaś?

china town

9. Uwielbienie świata

Oczekiwania: Do każdego miejsca podejdę w indywidualny sposób. Wszystko będzie mi się podobać. Nawet w zaszczurzonej, obsikanej ulicy znajdę piękno. Przecież będę na końcu świata, tak jak chciałam!

Rzeczywistość: Okazuje się, ze nie uwielbiasz każdego miasta, atrakcji, kraju i to jest w porządku. Tak jak z płcią przeciwną. Nie musisz kochać każdego faceta, który stanie na twojej drodze.

new zealand

10. Podróżniczy bakcyl

Oczekiwania: Gdy w końcu wyruszę w tę wymarzoną podróż przestanę wymyślać nowe, będę się cieszyć z tego co mam i co udało mi się osiągnąć. Przecież zobaczę wszystko, co sobie zaplanowałam!

Rzeczywistość: Jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia. Gdy raz połkniesz bakcyl szwędania się po świecie jesteś załatwiony. Obsesyjnie wyszukujesz promocji lotniczych i planujesz kolejne wojaże. Nie zatrzymuje cię nawet pusty portfel. Autostopem dojeżdżasz na wolontariat, śpisz na lotniskach, jedziesz na kanapkach z masłem.

friendd

11. Odwiedziny przyjaciela

Oczekiwania: Gdy na końcu świata odwiedzi mnie bliska osoba opowiem jej o wszystkich przeżyciach, pokażę zdjęcia z indyjskich ulic, nepalskich szczytów i birmańskich świątyń oraz przygotuję potrawę, z któregoś z tych krajów.

Rzeczywistość: Plotkujesz, rozmawiasz o facetach i pijesz wino do białego rana. Wspominasz licealne czasy i marzysz, by do nich wrócić.

krakow

12. Polska

Oczekiwania: Będę mówić o Polsce tylko wtedy, gdy ktoś zapyta mnie jaki jest mój kraj. Przecież czeka mnie tyle fascynujących rzeczy! Kto by myślał o Tatrach, Mazurach, Bałtyku i domu będąc w Tajlandii, Australii czy Indonezji…!

Rzeczywistość: Z każdym dniem uświadamiasz sobie jaka Polska jest piękna. Po powrocie zamierzasz poznać ją od podszewki. Stwierdzasz, że przed podróżą dookoła świata powinnaś była wyruszyć w podróż dookoła Polski. Nieustannie myślisz o bliskich, Żywcu z sokiem malinowym i Plantach przyprószonych pierwszym śniegiem.

Rzeczywistość okazała się inna niż oczekiwania, ale niekoniecznie gorsza. Zanim skończę, to chciałabym wam powiedzieć, że przede wszystkim cieszę się z życia. Uśmiecham się do niego i dziękuję za każde doświadczenie. Wiem, że podróżowanie to przywilej i jestem niesamowitą szczęściarą, że mam możliwość poznawać świat, innych mieszkańców naszej planety i siebie samą – w trochę innym wymiarze.

Amen :).

10

 likes / 38 Comments
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec