27
Maj-2014

Niebo jest zielone

Nie miałam praktycznie żadnych wyobrażeń o Słowenii. Kiedyś tylko usłyszałam jedno zdanie od znajomego „Slovenia, closest to heaven I have seen…”. Czy miał rację? 

slovenia

W Słowenii rzeczywiście znalazłam niebo, miało ono wszystkie odcienie zieleni. Wiele miejsc zachowało swoje naturalne i autentyczne piękno. Lasy pokrywają ponad 60% terytorium kraju, a Słowenia jest trzecim najbardziej zalesionym państwem Europy.

slovenia1

Najbardziej zachwyciło i zaczarowało mnie jezioro Bohnij i jego okolice.

slovenia2

Bohnij to nie miejsce dla osób szukających rozrywek w kurortach, barach i tanich atrakcjach, kąpieli wśród tłumów, przepychanek, hałasu. To oaza dla podróżników lubiących dać się zaskoczyć, poszukujących prawdziwych emocji i bliskości natury.

Bohinj4

Wstałam wcześnie rano, jeszcze przed wszystkimi, bo nie ma nic piękniejszego niż samotny spacer o poranku. Ledwo przekroczyłam próg naszej chatki łzy cisnęły mi się do oczu. Zauważyłam to już jakiś czas temu – gdy podziwiam bajkowe krajobrazy wzruszam się, a czasem ryczę jak dziecko. Tak było i tym razem. Intuicja zaprowadziła mnie do krystalicznie czystej rzeki, w której zamoczyłam usta, a następnie moim oczom ukazał się jeden z alpejskich szczytów, całkowicie pokryty śniegiem. Magia.

slovenia3

Nigdy nie zapomnę tego widoku, a także tego, co działo się we mnie, w mojej głowie i sercu. Wpatrując się w zielono-niebieską taflę jeziora na chwilę zapomniałam o całym świecie, wsłuchując się w świergot ptaków, z radością przyjmowałam każdy promień słońca.

Bohinj6

Było to dla mnie jedno z nielicznych doświadczeń błogostanu, momentu, w którym drobinki szczęścia w szaleńczym tempie płyną razem z krwią, aż do serca, próbując wydostać się z piersi i eksplodować. To także poczucie absolutnego bezpieczeństwa, wrażenia doskonałości tego świata. Wszystko to przez szarą skałę wpadającą do zielonego akwenu. Serio, magia.

Bohinj1

Ten weekend nie byłby wyjątkowy, gdyby nie nocleg w równie magicznym miejscu – drewnianej chatce pośrodku niczego, otoczonej górami, lasami, wodospadami. Wyposażenie też nie mogło być lepsze.

Bohin2

Wynajęliśmy ją przez portal airnb.com, w następnym wpisie  opowiem jak wycisnąć z tego serwisu 100%, wrzucę zdjęcia wnętrza naszego domku, powiem ile kosztował i wymienię jakich błędów należy unikać przy tego typu wynajmie.

0

 likes / 13 Comments
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

 • Isabela Garncarczyk

  Mega!

 • Joanna Kiecka

  Przepiękna Słowenia, widać że warto się tam wybrać

 • Ojej jak tam pięknie! Chcę znowu mieszkać w Polsce i móc jeździć w te wszystkie cudowne miejsca, które opisujesz. Człowiek był taki głupi, jak miał je pod nosem…

  • To gdzie człowiek jeździł, jak mieszkał w Polsce? 😉

   • Człowiek za wiele nie jeździł. 🙂

 • Karolina Kania

  Wygląda magicznie i tylko podsyca we mnie chęć odwiedzenia Słowenii ! 🙂

 • Zofia Bałdyga

  Słowenia jest zdecydowanie najbardziej niedocenionym środkowoeuropejskim państwem…

 • Natalia

  Zakochałam się w całej Słowenii, piękny kraj i przede wszystkim cudowni ludzie! 🙂

  • Nie miałam okazji poznać mieszkańców, bo podróżowałam z paczką z Couchsurfingu, ale kraj mnie zachwycił!

 • Pingback: Straszna historia o couchsurfingu w Indiach, której wam nigdy nie opowiedziałam | Nadia vs. the World()