27
Maj-2014

Niebo jest zielone

Nie miałam praktycznie żadnych wyobrażeń o Słowenii. Kiedyś tylko usłyszałam jedno zdanie od znajomego „Slovenia, closest to heaven I have seen…”. Czy miał rację? 

slovenia

W Słowenii rzeczywiście znalazłam niebo, miało ono wszystkie odcienie zieleni. Wiele miejsc zachowało swoje naturalne i autentyczne piękno. Lasy pokrywają ponad 60% terytorium kraju, a Słowenia jest trzecim najbardziej zalesionym państwem Europy.

slovenia1

Najbardziej zachwyciło i zaczarowało mnie jezioro Bohnij i jego okolice.

slovenia2

Bohnij to nie miejsce dla osób szukających rozrywek w kurortach, barach i tanich atrakcjach, kąpieli wśród tłumów, przepychanek, hałasu. To oaza dla podróżników lubiących dać się zaskoczyć, poszukujących prawdziwych emocji i bliskości natury.

Bohinj4

Wstałam wcześnie rano, jeszcze przed wszystkimi, bo nie ma nic piękniejszego niż samotny spacer o poranku. Ledwo przekroczyłam próg naszej chatki łzy cisnęły mi się do oczu. Zauważyłam to już jakiś czas temu – gdy podziwiam bajkowe krajobrazy wzruszam się, a czasem ryczę jak dziecko. Tak było i tym razem. Intuicja zaprowadziła mnie do krystalicznie czystej rzeki, w której zamoczyłam usta, a następnie moim oczom ukazał się jeden z alpejskich szczytów, całkowicie pokryty śniegiem. Magia.

slovenia3

Nigdy nie zapomnę tego widoku, a także tego, co działo się we mnie, w mojej głowie i sercu. Wpatrując się w zielono-niebieską taflę jeziora na chwilę zapomniałam o całym świecie, wsłuchując się w świergot ptaków, z radością przyjmowałam każdy promień słońca.

Bohinj6

Było to dla mnie jedno z nielicznych doświadczeń błogostanu, momentu, w którym drobinki szczęścia w szaleńczym tempie płyną razem z krwią, aż do serca, próbując wydostać się z piersi i eksplodować. To także poczucie absolutnego bezpieczeństwa, wrażenia doskonałości tego świata. Wszystko to przez szarą skałę wpadającą do zielonego akwenu. Serio, magia.

Bohinj1

Ten weekend nie byłby wyjątkowy, gdyby nie nocleg w równie magicznym miejscu – drewnianej chatce pośrodku niczego, otoczonej górami, lasami, wodospadami. Wyposażenie też nie mogło być lepsze.

Bohin2

Wynajęliśmy ją przez portal airnb.com, w następnym wpisie  opowiem jak wycisnąć z tego serwisu 100%, wrzucę zdjęcia wnętrza naszego domku, powiem ile kosztował i wymienię jakich błędów należy unikać przy tego typu wynajmie.

0

 likes / 13 Comments
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

 • Isabela Garncarczyk

  Mega!

 • Joanna Kiecka

  Przepiękna Słowenia, widać że warto się tam wybrać

 • Ojej jak tam pięknie! Chcę znowu mieszkać w Polsce i móc jeździć w te wszystkie cudowne miejsca, które opisujesz. Człowiek był taki głupi, jak miał je pod nosem…

  • To gdzie człowiek jeździł, jak mieszkał w Polsce? 😉

   • Człowiek za wiele nie jeździł. 🙂

 • Karolina Kania

  Wygląda magicznie i tylko podsyca we mnie chęć odwiedzenia Słowenii ! 🙂

 • Zofia Bałdyga

  Słowenia jest zdecydowanie najbardziej niedocenionym środkowoeuropejskim państwem…

 • Natalia

  Zakochałam się w całej Słowenii, piękny kraj i przede wszystkim cudowni ludzie! 🙂

  • Nie miałam okazji poznać mieszkańców, bo podróżowałam z paczką z Couchsurfingu, ale kraj mnie zachwycił!

 • Pingback: Straszna historia o couchsurfingu w Indiach, której wam nigdy nie opowiedziałam | Nadia vs. the World()

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec