08
Sie-2017

Ile zarabiam w Australii? Podsumowanie po pierwszej wypłacie

zarobki w Australii

Australia na wizie work and holiday to moim zdaniem doskonałe miejsce do oszczędzania. Zarobki w Australii są na tyle dobre, że niedługo będę w stanie opłacić loty do ekscytujących miejsc, kupić nowy obiektyw, a przede wszystkim rozwinąć projekty, które zostały w Polsce. W tym dokończyć i wydać moją książkę z podróży dookoła świata.

Pracuję w Broome w Australii Zachodniej jako kelnerka, od poniedziałku do soboty, 39 godzin tygodniowo. Dostaję wypłatę co dwa tygodnie.

W ciągu ostatniego miesiąca zarobiłam 3450 dolarów australijskich, czyli jakieś 10 000 złotych na rękę.

Na początku ciągnęłam dwie prace jednocześnie po 10-11 godzin dziennie, ale ostatecznie zrezygnowałam z tej wieczornej.

Stawka godzinowa to 23 AUD, z czego co z każdego pay check’u odtrącają mi 15% podatku.

Z moich wstępnych obserwacji wynika, że zarobki w Australii pozwalają na godne życie, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy. Zazdroszczę mojemu hostowi, który oprócz weekendów ma wolny co drugi piątek i poniedziałek, a po 7 latach pracy w swojej firmie otrzyma 3 miesiące płatnego urlopu….!

Ile kosztuje mieszkanie?

Mam ogromne szczęście do ludzi. Podobnie jak w Oslo (gdy zbierałam na podróż dookoła świata pracując w Hard Rocka Cafe), tak i w Broome znalazłam mieszkanie przez Couchsurfing. O ile w Oslo za przechodni pokój płaciłam 750 zł miesięcznie (normalna cena w tym mieście to ok. 3000 zł), to w moim małym nadmorskim australijskim miasteczku nie płacę nic.

Nie wiem czy kiedykolwiek będę się w stanie odwdzięczyć mojemu hostowi za jego pomoc, hojność i wyrozumiałość.

Mieszkam w domu z sześcioma pięknymi sypialniami, ogrodem, jacuzzi, wygodnym salonem z wielką kanapą i równie dużym telewizorem, stołem do ping ponga, klimatyzacją i nowoczesną kuchnią. Sercem tego domu jest stół na werandzie, gdzie co wieczór zasiadamy do wspólnej kolacji.

osiedle w Broome

Dzielę tę przestrzeń z couchsurferami. Niektórzy – podobnie jak ja – pracują i zatrzymują się tu na kilka tygodni, inni zjawiają się na chwilę. Noc, dwie, czy chociaż jeden rodzinny obiad.

Jesteśmy rodziną.

Nie ważne na jak długo tu zostajesz – po przekroczeniu progu tego domu stajesz się częścią naszej couchsurfingowej rodziny. Sprzątamy, gotujemy, pieczemy, pierzemy i pomagamy hostowi dbać o dom. Często wyręczamy go z tych rzeczy, z wielką radością i bez kręcenia nosem – nie pozwala nam płacić (nawet rachunku za internet), więc chociaż tyle możemy dla niego zrobić.

Odpowiadając na pytanie, które zadałam w nagłówku – ile kosztuje mieszkanie w Broome?

Gdybym chciała wynająć pokój w tzw. „shared house” musiałabym płacić 150-200 dolarów tygodniowo. Miejsce w 4-osobowym pokoju w hostelu to koszt 145 dolarów na tydzień. Część moich znajomych mieszka na polu namiotowym, gdzie za namiot płacą 105 dolarów tygodniowo (co daje 52,5 AUD przy dwóch osobach w namiocie).

pole namiotowe Broome

Ile kosztuje jedzenie?

Tygodniowo wydaję na jedzenie ok. 80-100 dolarów plus 50 dolarów na przyjemności (głównie wyjścia na miasto). Nie oszczędzam na niczym – gdy mam ochotę na wymyślne wegańskie smakołyki – a takich jest tutaj mnóstwo – kupuję je bez wyrzutów sumienia. Podobnie z drogimi owocami i warzywami. Pamiętam jak trzy lata temu mieszkałam w Oslo i żałowałam sobie na awokado czy orzechy. Teraz do porannej owsianki dorzucam pekany, a na drugie śniadanie jem tosta z awokado i wegańskim majonezem. Mniam!

Czasem zdarzy się, że z mojego portfela ucieknie większa gotówka (jakieś 250 dolarów na tydzień), ale to głównie wtedy, gdy muszę zatankować samochód.

 Tak, mam też do dyspozycji samochód. Mój host jeździ dużą toyotą, a ja trochę mniejszą. Z napędem na cztery koła :). Dlatego zwykle po pracy ląduję tutaj – na 22-kilometrowej Cable Beach.

zarobki w Australii 1

Kilka dni temu usiadłam przy rodzinnym stole i otworzyłam księgę gości, w której każdy Couchsurfer zostawia krótką notkę. Przeczytałam ją od deski do deski, na jednym wdechu, a kończąc ostatnią stronę po policzkach pociekły mi łzy. Wszyscy napisali, że najlepsze wspomnienia z Australii narodziły się w tym domu.

Czuję podobnie.

– Nadia, co robisz? Płaczesz? Nie wygłupiaj się?! – Troy podbiegł do mnie i mocno mnie przytulił.

– Czytam te wpisy i nie mogę się nadziwić. Czy kiedykolwiek będziemy ci się w stanie odwdzięczyć?

– Nie chcę nic w zamian. Przecież jesteśmy rodziną – uśmiechnął się do mnie i wyszedł zawstydzony.

Wydatki vs. zarobki w Australii. Ile zaoszczędziłam?

Moje miesięczne zarobki w Australii (za lipiec) wyniosły 3450 AUD. W ciągu czterech tygodni wydałam 700 AUD. To oznacza, że po pierwszym miesiącu pracy w kawiarni byłam w stanie odłożyć 2750 dolarów, czyli prawie 8000 złotych. Doliczając pierwszy tydzień sierpnia oraz jedno dodatkowe zlecenie do tej pory zaoszczędziłam łącznie 14 000 zł. Jednak celuję, że co miesiąc będę w stanie zaoszczędzić około 7000 złotych.

Dlaczego się zwolniłam?

Jeśli widzieliście mój wczorajszy wpis na Facebooku, to już wiecie, że zrezygnowałam z pracy. Powodem tej decyzji był mobbing, a dokładnie wrzaski szefa, przeklinanie i terroryzowanie nie tylko mnie, ale i innych pracowników kawiarni. Spokój wewnętrzny jest dla mnie cenniejszy niż jakakolwiek suma pieniędzy.

Dziękuję za wasze wsparcie, wszystkie komentarze i prywatne wiadomości. Moje serce napełniło się radością i spokojem.

Opowiedziałam o tej sytuacji nowym znajomym z chóru kościelnego, do którego się niedawno zapisałam. Jeden z kolegów poradził, żebym spróbowała zapytać o pracę w kawiarni jego przyjaciela, tuż przy plaży, z widokiem na ocean i czerwone klify.

1,5 dnia później otrzymałam informację, że zostałam zatrudniona na okres próbny.

Zaczynam we wtorek :). A teraz tydzień wakacji…

plaża w Broome

Jeśli macie jakieś pytania, to czekam na nie w komentarzach.

Buzia ;*.

 

2

 likes / 21 Comments
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec