06
Mar-2015

„Kołem się toczy. Przez Kaukaz i Bliski Wschód”. Recenzja książki

kolem sie toczy

Moda na tanie podróżowanie trwa w najlepsze. Coraz więcej młodych ludzi ma apetyt na niskobudżetowe wyjazdy, a na rynku pojawia się sporo publikacji pełnych nowych pomysłów. W podróży Karola Wernera nie chodziło o to, by pokazać, że da się objechać kilka egzotycznych państw w dwa miesiące za mniej niż 3000 złotych. „Kołem się toczy. Przez Kaukaz i Bliski Wschód” to książka rowerowego pasjonaty, który czasem schodzi z jednośladu, by zajrzeć do ludzkich domów i serc, a potem nam o nich opowiedzieć.

Karol zapytał czy chciałabym zrecenzować jego najnowsze dzieło. W podróży strasznie brakuje mi czytania (nie wzięłam żadnej książki ani czytnika, bo wygrał laptop), więc od razu przystałam na jego propozycję. Książkę pochłonęłam w dwa dni co jest chyba najlepszą rekomendacją. Skończyłam ją w pamiętnym dla mnie dniu – gdy jechałam hinduskim pociągiem i przegapiłam swój przystanek, co skończyło się – delikatnie mówiąc – mało przyjemnie, o czym przeczytacie tutaj.

Będąc w Krakowie nie schodzę z roweru a moi znajomi śmieją się, że nawet lód i -20 mnie nie zatrzyma. Wymieniam pojazd co kilka miesięcy, bo złodzieje lubują się w moich najtańszych, pordzewiałych modelach retro. Taki los. Jednak nie wyobrażam sobie mnie pędzącej po górskich przełęczach w upale i w deszczu. A Karol tak.

„Kołem się toczy. Przez Kaukaz i Bliski Wschód” to opowieść o rowerowej wyprawie przez Gruzję, Armenię, Iran, Irak i Turcję. Podczas lektury dowiemy się jaki jest prawdziwy Irańczyk, czym jest drogowe chamstwo i jak się jeździ po pustyni w 40-stopniowym upale. Najbardziej podobały mi się historie prawdziwych ludzi, którzy dodają kolorytu i świeżości czysto rowerowo-przejazdowym fragmentom. Ważnym elementem książki są też ciekawostki kulturowe i historyczne – strasznie zaciekawił mnie Ta’arof, trudny do zrozumienia irański styl bycia i zachowania, który autor doskonale tłumaczy na fantastycznych przykładach.

Warto zaznaczyć, że nie jest to publikacja tylko dla miłośników jednośladów. Jako typowa podróżniczka z plecakiem nie zanudziłam się rowerowymi opowieściami. Po przeczytaniu tej lektury chcę pojechać do Gruzji, lepiej poznać Irańczyków i dać szansę Armenii. Zatem zainspirowała mnie.

KONKURS, KONKURS

Aby wygrać książkę „Kołem się toczy. Przez Kaukaz i Bliski Wschód” napiszcie w komentarzu pod recenzją z czym kojarzy wam się Irak.

Odpowiedzi można udzielać do 9 marca 23:59 polskiego czasu. U mnie już będzie 5 rano dnia następnego 😀

Zwycięzcę ogłoszę 10 marca, jak wstanę i przeczytam wszystkie wspaniałe komentarze!

0

 likes / 16 Comments
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec