IMG_2155

To była brzydka, szara, pochmurna jesień. Złote liście już dawno spadły z drzew, a ziemia posiwiała szronem. Powoli zamykałam biuro, odpisywałam na ostatnie maile, gdy uderzyła mnie pewna myśl. Czy chcę, żeby tak wyglądało moje życie? Co z moimi marzeniami? Ten dzień pamiętam bardzo dobrze – właśnie wtedy uświadomiłam sobie, że wycieczka przez Europę, Azję, Australię, Nową Zelandię i Amerykę Południową jest tym, czego chcę najbardziej. Postanowiłam, że zanim zacznę prawdziwe, dorosłe życie, zobaczę co ma mi do zaoferowania świat.

EDIT: Wpis pojawił się na blogu 10.2013 r. i został zaktualizowany 09.2015 r.

Jak zebrałam pieniądze na największą przygodę mojego życia? Uwierzyłam w siłę afirmacji i planowania. Tego samego dnia napisałam na kartce to zdanie:

– W 24 miesiące uzbieram 30 tysięcy złotych i wyjadę w podróż dookoła świata. Poświęcę całą energię, każdą wolną chwilę, na działania, które przyczynią się do realizacji mojego celu. Będę pracować od poniedziałku do piątku od 9 do 17, starać się o podwyżki, sumiennie i rzetelnie wykonywać wszystkie zadania, ponadto podejmę działania freelancerskie po godzinach i zajmę się marketingiem internetowym kilku firm, dodatkowo będę grać koncerty w knajpach oraz na krakowskim rynku.

Od razu wzięłam się do pracy.

1. Cel

Zanim zaczniesz się głowić nad tym jak odkładać więcej i wydawać mniej, musisz być przekonany, że podróż jest dokładnie tym, czego pragniesz i czego w danym momencie swojego życia potrzebujesz. Każdy z nas ma inne priorytety i nie osądzę Cię jeśli powiesz mi, że zamiast na podróże wolisz wydać na samochód lub remont mieszkania. Ale chyba wtedy nie czytałbyś tego artykułu. Gdy podróż stanie się twoim priorytetem całość pójdzie z górki – z większą chęcią przelejesz stówkę na konto oszczędnościowe, a piękną parę sklepowych trzewików szybciej odłożysz na półkę.

2. Czas

Jeśli zaplanujesz podróż wcześniej będziesz mieć więcej czasu na zaoszczędzenie pieniędzy. Brzmi banalnie? Ja dałam sobie 1,5 roku, maksymalnie dwa lata. Będąc na półmetku, na koncie pojawiła się 5-cyfrowa kwota. Zgodnie z obietnicą każdego miesiąca odkładałam 1000 złotych, a dodatkową gotówkę (za ekstra zlecenia lub sprzedaż sprzętu elektronicznego) od razu przelewałam na rachunek oszczędnościowy. Nic nie odłożyłam jedynie w styczniu – kiedy straciłam pracę – i w sierpniu – gdy pojechałam na wakacje do Grecji. Dałam sobie czas na pożegnanie się z moim biurem w Polsce, złożyłam wypowiedzenie i wyruszyłam do Norwegii, gdzie podreperowałam swój budżet o kilkadziesiąt tysięcy złotych (!). Wpisy o zarobkach i pracy w Norwegii znajdziecie tutaj.

3. Oszczędzanie

Oszczędzanie może być przykrym procesem – nagle musimy zmienić swoje życie, nawyki, sposób w jaki spędzamy wolny czas. Aby umilić sobie okres zbierania funduszy zmień swoje myślenie. Przed każdym zakupem zadaj sobie pytanie: chcę czy potrzebuję? Sięgaj tylko po te rzeczy, bez których nie możesz normalnie funkcjonować. Da się żyć bez luksusowych gadżetów, kolejnej sukienki, a nawet wieczornego wyjścia na piwo.

Jak zminimalizowałam swoje wydatki? 

– Zrezygnowałam z wynajmu mieszkania na rzecz pokoju dzielonego z 2 dziewczynami. Zamiast 800 złotych płaciłam niecałe 250, a i lokalizacja była fajniejsza.
– Planowałam zakupy, trzymałam się listy i nie kupowałam rzeczy na zapas (nawet nie wiecie ile jedzenia potrafiłam wyrzucić, gdy zaopatrywałam się na kilka dni).
– Gotując kolację przygotowywałam obiad na następny dzień, który brałam do pracy.
– Ograniczyłam wyjścia do kina i imprezy, unikałam taksówek.
– Zrezygnowałam z abonamentu telefonicznego na rzecz pre-paida.
– Nie kupowałam ubrań, butów, torebek, w ciągu dwóch lat moja szafa naprawdę nieznacznie się zmieniła.

Nie udało mi się zrezygnować z tego, co kocham najbardziej – z podróżowania. Siedząc na zajęciach i marząc o kolejnym, chociaż weekendowym wyjeździe wpadłam na fantastyczny pomysł – zarabianie na graniu. W ten sposób sfinansowałam dziesięć kilkudniowych wycieczek zagranicznych. Zobaczcie mój projekt 13 europejskich miast w 2013 r. lub przeczytajcie ile można zarabiać na graniu.

4. Zarabianie

Jak zwiększyłam swój budżet?

– Dosłownie co dwa miesiące prosiłam o podwyżkę, przypominałam się, rozmawiałam z szefem, a jednocześnie rzetelnie wykonywałam swoje obowiązki. Już po kilku miesiącach na moje konto wpływało dodatkowe 700 zł. Dlatego ty też postaraj się o podwyżkę lub znajdź lepiej płatną pracę. Może wystarczy trochę więcej zaangażowania i zapału, aby zostać zauważonym przez szefa? A może dobrym pomysłem będzie codzienna 20-minutowa sesja na portalach z ogłoszeniami?
– Nie ma nic przyjemniejszego niż pozbywanie się rzeczy, które – do tej pory zupełnie bezużyteczne – znalazły szczęśliwego kupca. Sprzedałam pudła książek, torebki, używane obrania. Nie zniechęcaj się na starcie i już dziś załóż pierwszą aukcję.
– Kiedyś na gruponie znalazłam taką ofertę: załóż kartę kredytową Miles&More, a czytnik Kindle dostaniesz gratis. Kindla sprzedałam, a kasę przelałam na konto oszczędnościowe. Kartę Miles&More mam do dzisiaj, mile zbieram robiąc zakupy w sklepach stacjonarnych i przez internet. Mam ich już prawie 30000! Za tyle poleciałabym w dwie strony z Krakowa do Moskwy 🙂
– Dwa lata przed rozpoczęciem podróży dookoła świata założyłam konto oszczędnościowe, na które przelewałam 1000 miesięcznie. Miałam zasadę, żeby nic z niego nie wypłacać, choćby nie wiem co! Udało się.
– Pozbyłam się strachu i wyszłam z gitarą na krakowski rynek. Po dwóch godzinach grania przelewałam 100 złotych na konto.

I pamiętaj – wartość pieniądza jest inna w Europie niż np. w Azji. Za wydawałoby się głupie 30 zł w wielu azjatyckich krajach zapewnisz sobie nocleg czy wyżywienie na cały dzień.

Masz jakie wskazówki dla innych? Podziel się nimi w komentarzach. Dzięki!

2

 likes / 39 Comments
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec