weekend za miastem3

Piękno można znaleźć w Polsce. Cztery godziny z Krakowa, dwie godziny z Warszawy, godzinę z Gdańska. Weekend za miastem. Wystarczy przekroczyć próg domu. 

Przyjechałam nad Jeziorak, żeby odpocząć. Klimatyzowane pomieszczenia, szklane ekrany, betonowa dżungla. Tak wygląda moja rzeczywistość, siedem dni w tygodniu. Jestem częścią gonitwy nie wiadomo po co i gdzie. Częścią życia z betonu. A wiem, że można inaczej. 

Weekend nad Jeziorakiem

Najdłuższe jezioro w Polsce, trzecie co do wielkości jezioro Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.  Pendolino dociera tu w kilka godzin z największych polskich miast, a to tylko jedno z wielu rozwiązań. Nowy Cud Polski w plebiscycie National Geographic Traveler. To wystarczyło, żebym chciała sprawdzić co kryje się pod tymi hasłami. 

Mój plan na Jeziorak był prosty: skorzystać z największego daru tego miejsca, czyli ciągnącej się przez prawie 30 kilometrów wody. Zanurzyć się w wodzie, ale też w sobie. Wypocząć i nabrać sił przed wakacjami, które są dla mnie najintensywniejszym czasem w roku. 

Bazą była Iława, której lokalizacja okazała się strzałem w dziesiątkę. Hotel Port 110 położony na południowym krańcu Jezioraka stał się moją ostoją na kilka dni. Gościnność tego miejsca przypominała tę z domu najukochańszej cioci. 

5 niezwykle relaksujących rzeczy, które możesz zrobić nad jeziorakiem

weekend za miastem10

weekend za miastem11

1. Kajaki o wschodzie słońca 

To właśnie płynąc po spokojnej tafli Jezioraka można poczuć wyjątkowość tego miejsca. Zachodni brzeg porośnięty gęstym, wysokim lasem prowadzi do serca Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Środkowa część stanowi dom dla 16 wysp, w tym największej śródlądowej wyspy w Polsce – Wielkiej Żuławy. 

Żeby zobaczyć ten wyjątkowy spektakl wody i światła musieliśmy wstać o 3:30 rano. Wiosłowaliśmy powoli, wstrzymując oddech i obserwując budzącą się do życia przyrodę. Magicznej atmosfery dodała falująca nad taflą mgła. Coś z niczego. Wszystko i nic. Momenty jak te przypominają, że nie trzeba jechać daleko, żeby zachwycić się światem.

W okolicy funkcjonuje kilka wypożyczalni sprzętu wodnego. Można płynąć linią brzegową Jezioraka i poznawać jego różnorodny brzeg, albo popłynąć jedną z okolicznych rzek – na przykład wypływającą z Jezioraka Iławką. Rzeka Iławka to prawy dopływ Drwęcy. Łatwy do pokonania szlak kajakowy, który możemy zakończyć na 10 kilometrze w Dziarnówku, szlacheckiej wsi z młynem i kilkunastoma domami – albo kontynuować do 22 kilometra, gdzie Iławka łączy się z Drwęcą. Okoliczne wypożyczalnie zapewniają transport kajaków oraz klientów.

weekend za miastem24

2. Piesza wędrówka do najczystszego jeziora w Polsce – Jeziora Jasnego

Doskonałą formą relaksu są dla mnie długie spacery po lesie. Spacery pieszymi szlakami powiatu iławskiego są absolutnie wyjątkowe. Jeśli chcesz przechadzać się przez dzikie lasy, żółte ciągnące się po horyzont pola, a swoją wędrówkę skończyć na przykład nad najczystszym jeziorem w Polsce – to miejsce jest dla ciebie. 

Niebieski szlak zachwyca, bo prowadzi wzdłuż Jezioraka ciągle zbliżając i oddalając się od niego. Podążając szlakiem przez długi czas obserwujemy Wielką Żuławę. Trasa kończy się w Siemianach, a stamtąd jest już krótka droga nad Jezioro Jasne, najczystsze w Polsce. Światło dociera tu na głębokość nawet 15 metrów. Niespotykana przejrzystość wynika z tego, że w jeziorze prawie NIC NIE ŻYJE. Oprócz kilku gatunków glonów, mieszkają tam kanibale – okonie karłowate – które zjadają siebie nawzajem. 

Jeśli nie chcesz pokonywać 26 kilometrów pieszo, możesz wypożyczyć rower w jednej z iławskich wypożyczalni lub dojechać nad Jasne samochodem. Od parkingu prowadzi ciekawa ścieżka edukacyjna z 21 tablicami, które przybliżają zachodzące w lesie procesy życiowe. 

Zapoznając się z nimi przypomniałam sobie o istnieniu książki, która chcę przeczytać chyba od zawsze. Sekretne życie drzew. Jeśli jesteś w Krakowie i możesz pożyczyć – odezwij się proszę :).

weekend za miastem17

weekend za miastem15

3. Poranne ĆWICZENIA na pomostach

Kilka ulubionych pomostów widziałam jeszcze z kajaka. Wchodziły do jeziora z Wielkiej Żuławy. 

Najczęściej przychodziłam jednak na pomost, który znajduje się tuż za Portem Śródlądowym w Iławie, w okolicy przystani i tawerny Pod Omegą. To tu rozpoczynałam i kończyłam prawie każdy dzień. Moja praktyka jogi nie jest zwykle tak widowiskowa, jak widzicie na isntastories. Często ćwiczę po kątach, u kogoś, na stercie pudełek, czy strychu. Dlatego, gdy miałam możliwość ćwiczyć w sercu Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego, gdzie zachodzące słońce idealnie lądowało przede mną i wpadało do tafli wody – musiałam tam wracać. 

weekend za miastem

4. Czakram Bieli 

Czakram Bieli znajduje się zaledwie 50 metrów od Pałacu w Bałoszycach. Otoczony jest pięcioma stuletnimi drzewami. Odkryty w 2005 roku przez radiestetkę Alicję Rospond za pomocą skali Bovisa, którą obecnie mierzy się energie czakramów. 

weekend za miastem20

5. OdprężającY masaż 

Rzadko decyduję się na takie zabiegi (głównie z powodu ich cen), ale weekend za miastem, weekend nad Jeziorakiem od początku nosił hasło totalny R E L A K S. Rozebrałam się i oddałam się w ręce masażystki.

Zabiegi znajdują się w ofercie hotelu Tiffi. Tylko kilka minut spacerem od mojej bazy – Portu 110.

weekend za miastem6

Pojezierze Iławskie oferuje mnóstwo możliwości na regenerację. Odpoczynek w ciszy nad brzegiem najdłuższego jeziora w Polsce, wizyta w Czakramie Bieli, doskonałe piesze szlaki, egzotyczne masaże. Region zaskoczył mnie spokojem, bogactwem przyrodniczym i łatwą dostępnością. Wystarczy wsiąść w pociąg, żeby za chwilę znaleźć się w Iławie. Cztery godziny z Krakowa, dwie z Warszawy, jedna z Gdańska. To dla nas dobra wiadomość. Dla ludzi z betonowych pustyń. 

Informacje praktyczne:

Jak dostać się nad Jeziorak?

Najwygodniej i najszybciej dostaniesz się tu pociągiem. Z Warszawy dojedziesz nad Jeziorak w dwie godziny, z Krakowa w cztery, a z Gdańska w jedną.

Samochód to też bardzo dobra opcja na poznawanie regionu.

Czym poruszać się na miejscu?

Okolice Jezioraka doskonale poznaje się pieszo. W Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego znajduje się mnóstwo urokliwych pieszych szlaków, prowadzących przez gęste lasy i malownicze wsie. Są tu szlaki dydaktyczne i turystyczne.

W Iławie funkcjonują też wypożyczalnie rowerów. Jeśli zatrzymasz się w Porcie 110 będziesz mógł korzystać z hotelowych rowerów za darmo.

Wpis powstał w ramach akcji #BlogerzyNadJeziorakiem grupy Bloceania przy współpracy z Portem Śródlądowym w Iławie . Wszystkie opinie i spostrzeżenia są – tradycyjnie – niezależne i należą do mnie.

2

 likes / 12 Comments
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec