life in malaysia

W Malezji mieszka 52% Malajów, 30% Chińczyków i 8% Hindusów, i są to trzy największe grupy narodowe w tym kraju. Malajowie posiadają najliczniejsze rodziny, otrzymują największe przywileje i są najlepiej traktowani przez rząd. Jednocześnie są najbiedniejsi i najmniej zaradni. 

Zatem jak się żyje w Malezji? Pewnego wieczoru spotkałam się z muzułmanką Lidią, która opowiedziała mi o Islamie, pracy na wyspie i napięciach między mniejszościami. Pracuje jako prawnik w chińskiej firmie i kilkakrotnie doświadczyła dyskryminacji na tle rasowym. Z nią się nie jada, z nią się nie wychodzi, z nią się nie kumpluje. Malajczyk w chińskim przedsiębiorstwie ma mniejsze szanse na awans czy podwyżkę niż Chińczyk. Jak sama twierdzi w tej kancelarii nie zrobi kariery. Dodatkowo Chińczycy często odmawiają porozumiewania się z Malajami w języku narodowym tj. malajskim i rozmawiają tylko po angielsku.

Jednak to Malajowie dostają mnóstwo przywilejów od państwa, w tym pierwszeństwo na studiach publicznych, tańsze kredyty hipoteczne i gotówkowe. Większość miejsc na uczelniach zarezerwowanych jest dla Malajów, podobnie tylko rodowici mieszkańcy mogą zajmować najwyższe stanowiska państwowe. Taki Hindus czy Chińczyk musi się trzy razy bardziej starać, by dostać się na studia i je ukończyć – a i tak po obronie będą się za nim ciągnąć długi. Ma gorzej już na starcie. Te nierówności powodują pogłębianie się napięć miedzy mniejszościami.

people of malaysia

Naturalnie bardziej lubimy ludzi podobnych do nas i tych, z którymi mamy coś wspólnego. Dlatego Chińczycy trzymają się z Chińczykami, Malajowie z Malajami, a Hindusi z Hindusami. To właśnie język może być podstawą międzyrasowych konfliktów. Podczas gdy w USA angielski łączy wszystkie narodowości, tu język je dzieli, bo języków jest kilka.

Ślizgając się po atrakcjach turystycznych i leżakując na plaży być może nie zauważymy braku tolerancji, akceptacji i nienawiści rasowej. Żaden z moich znajomych, który wrócił z typowo wypoczynkowego wyjazdu po Malezji nie wspomniał o problemach na tle rasowym w tym kraju. Schodząc z turystycznego szlaku i otwierając się na spotkania z mieszkańcami Malezji usłyszymy historie, które zmienią nasze zdanie o życiu w tym państwie. Poznałam przedstawicieli każdej grupy i na podstawie naszych rozmów wyciągnęłam trzy wnioski:

1. Chińczycy najlepiej radzą sobie w biznesie, jednak często są nieuczciwi, podkupują pracowników, poddają się wpływom Chin i promują tylko swoich.
2. Malajowie dominują w polityce, a w związku z tym, że cieszą się szeregiem przywilejów są najbardziej rozleniwieni, niezaradni, w wyniku czego najbiedniejsi.
3. Hindusi mają najmniejszą siłę polityczną i ekonomiczną.

Taki obraz został przedstawiony przez samych zainteresowanych. Oczywiście w malezyjskim społeczeństwie znajdą się walczący o zmiany Malajowie, rozleniwieni Chińczycy i przedsiębiorczy Hindusi. Żeby nie zakończyć tego wpisu tak negatywnie dodam, że dzięki wpływom trzech grup Malezja ma najbardziej różnorodną kuchnię narodową w Azji, trzy tradycje ubioru, trzy języki, dziesiątki kolorowych świąt i festiwali, a do tego kraj ten otoczony jest setkami kilometrów złotych plaż.

2

 likes / 19 Comments
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec