01
Maj-2014

Jak nauczyć się podstaw języka w 4 krokach

Wielokrotnie zdarza się, że przyjeżdżamy do danego kraju i myślimy: Kurcze, trzeba było poświęcić trochę czasu na naukę chociażby podstaw języka! Jeśli dysponujesz miesiącem, tygodniem, albo nawet jednym dniem, możesz sięgnąć po kilka podstawowych zwrotów. Nie potrzebujesz wiele czasu, by opanować do perfekcji parę słów w obcym języku. Nie musisz być również językowym geniuszem, by szybko pojąć pewną podstawową bazę. Poznaj 4 kroki do podstawowej biegłości.

Artykuł jest wpisem gościnnym na blogu Nomadic Matt, a został napisany przez Benny’ego Lewisa z Fluent in 3 months.

A teraz słówko od Benny’ego:

Do 21 roku życia mówiłem tylko po angielsku. W szkole prawie oblałem niemiecki, a po 6 miesiącach spędzonych w Hiszpanii nadal nie byłem w stanie swobodnie rozmawiać z miejscowymi – robiłem to źle. Obecnie mówię w prawie 12 językach i nie przestaję dodawać nowych do mojej listy. Znajduję czas na naukę, stawiam na praktykę i mówienie o samego początku i nie uczę się nieprzydatnych rzeczy. Nawet znając same podstawy doświadczyłem niesamowitych rzeczy, np. pewnego razu w chińskim pociągu otrzymałem chińskie imię tylko dlatego, że zrozumiałem pytanie „jak masz na imię?”.

Oto 4 kroki do podstawowej biegłości (tak, te dwa słowa mogą stać obok siebie):

Krok 1: DOKŁADNIE określ swoje cele

fluent in 3 months 4

Ludzie popełniają wielki błąd próbując nauczyć się zbyt wielu rzeczy na raz. Ambitne plany  i pragnienie biegłego posługiwania się językiem są imponujące i szlachetne, ale nie w tym momencie – nie biorąc pod uwagę twoją zbliżającą się podróż/wycieczkę.

Kluczem do sukcesu jest jak najdokładniejsze określenie tego, czego potrzebujesz do swobodnego porozumiewania się w podstawowym zakresie. Sam zazwyczaj mam 3 miesiące na przygotowania i w ciągu tego okresu każdego dnia poświęcam uczę się języka, poznaję więcej i więcej, dzięki czemu postawiony cel nie wydaje się być nieosiągalny. Zdarzało się, że nie miałem, aż tyle czasu przed moją podróżą, tak jak na przykład przed przyjazdem do Polski na konferencję TEDexu w Warszawie. Wówczas dysponowałem tylko godziną, ale ta godzina wystarczyła, abym ogarnął podstawy (z czego 30 minut poświęciłem na rozmowę na Skype z Polakiem, oczywiście cały czas zaglądając do słownika).

Podstawową zasadą jest dokładne określenie zakresu materiału.

Oto twój mini-plan:

  • Potrzebujesz konkretów – nie możesz postawić sobie nieosiągalnego i zbyt ogólnego celu jak “Nauczę się hiszpańskiego” mając jedynie miesiąc. Jeżeli chcesz wyjechać trzy miesiące  i posługiwać się językiem w stopniu komunikatywnym, poświęć na naukę 10 godzin tygodniowo. Jeśli dysponujesz tylko 30 dniami w miarę możliwości dodaj do tego jedną godzinę każdego dnia. Twój lot jest za 3 dni? 72 godziny to naprawdę sporo, by nauczyć się totalnych podstaw, koniecznych do przetrwania w nowym miejscu. A tak naprawdę będziesz potrzebować ok. 6 godzin na załapanie najważniejszych zwrotów,
  • Musisz zbudować bazę słówek – rozmówki czy przewodniki mogą być przydatne, dzięki nim nauczysz się takich fraz jak „Dzień dobry”, „Co słychać”, ale ty jesteś bardziej ambitny i chcesz czegoś więcej. Ustal zakres słownictwa, które będzie konieczne do podstawowego porozumiewania się.

Krok 2: Ucz się tylko tych słów, które ci się przydadzą na 100%

Na samym początku musisz sporządzić listę słówek, które będą Ci potrzebne każdego dnia w różnych sytuacjach – rozpoczynając rozmowę, siedząc w barze, opowiadając o sobie, zamawiając jedzenie w restauracji itp. Wtedy:

– Stwórz krótki opis swojej osoby w języku polskim. Wyobraź sobie, że siedzisz naprzeciwko obcego człowieka, któremu chcesz opowiedzieć jak się nazywasz, ile masz lat, co robisz na co dzień, dlaczego podróżujesz. Następnie spójrz na sporządzoną notatkę, wybierz najpotrzebniejsze słowa i przetłumacz je (warto skorzystać ze strony forvo.com, na której usłyszysz głos native’a).

W moim przypadku pierwszymi słowami jakich będę się musiał nauczyć są: Irlandczyk, bloger i wegetarianin. Spróbuj znaleźć własne słowa kluczowe.

Stwórz listę rzecz do jedzenia, które lubisz, atrakcji, które chcesz zobaczyć i podstaw, które na pewno ci się przydadzą – Każdy powinien wiedzieć jak powiedzieć „toaleta”, zatem od razu dodaj to słowo do swojej listy. Bez czego nie możesz żyć? Kawy, dietetycznej coli, masła orzechowego? Jeśli planujesz odwiedzić jakieś konkretne miejsce np. park linowy, kurs jogi czy gorące źródła również naucz się tych słówek,

Dla przykładu – jestem wegetarianinem, dlatego muszę zapamiętać takie słowa jak: szynka, bekon, wołowina, kurczak, wieprzowina czy ryba, aby móc powiedzieć kelnerowi, że tych rzeczy nie je,. Pomyśl przez chwilę jakich słów ty będziesz potrzebować,

Znajdź podobne słowa – tak właściwie to nigdy nie możesz powiedzieć, że zaczynasz naukę od zera, gdyż niektóre słowa w obcym języku są podobne do polskich słów, tak jak np. komputer-computer (en), chleb-chljeb (ru), cebula-cebolla (es). Korzystając z tej prostej wskazówki twój zasób słów zwiększy się kilkakrotnie,

Użyj wyobraźni, aby zapamiętać trudne słowa – aby nauczyć się niekojarzących się z niczym słów warto użyć swojej wyobraźni. Dla przykładu – stacja kolejowa po francusku to „gare”, a ja kompletnie nie mogłem tego zapamiętać. Pomogła mi zabawa w skojarzenia. Wyobraziłem sobie GARfielda biegnącego przez stację kolejową na pociąg, który miał go zawieźć na konkurs jedzenia makaronu, do tego dodałem mnóstwo dźwięków i kolorów. Ta technika jest jedną z najbardziej efektywnych.

Pomoc:

Krok 3: Ucz się całych zdań

fluent in 3 months

Mając tak niewiele czasu nie ma sensu wnikać w gramatykę danego języka. Lepiej jest zapamiętać całe zdania, dzięki czemu łatwo wyrazisz to, co masz na myśli – już w poprawnej formie i czasie.

Weź rozmówki/przewodniki, ale olej połowę ich zawartości – tego typu publikacje są ok, jednak na początku nie będziesz potrzebować większości zawartych w nich zwrotów. Podkreśl zdania, które naprawdę ci się przydadzą np. „Gdzie jest łazienka”, „Ile to kosztuje”, „Przepraszam, mówisz po angielsku?”. Sam chętnie korzystam z przewodników Lonely Planet, albo z list podstawowych zwrotów dostępnych online,

Sporządź listę swoich zdań i sprawdź ich poprawność – po napisaniu własnych fraz warto wejść na stronę Lang-8, gdzie możesz poprosić native’ow o poprawienie ewentualnych błędów. Co najlepsze usługa ta jest darmowa,

Przysłuchaj się jak zdanie brzmi w danym języku – jeśli już opanowałeś podstawowe słowa i zdania zwróć uwagę na ich wymowę. Jeśli nie wiesz jak powinno brzmieć dane słowo, skorzystaj z bezpłatnych stron takich jak np. Rhinospike,

–       Wyśpiewaj to – jeśli już znasz sposób wymawiania słów spróbuj je wyśpiewać, to naprawdę działa. Dla przykładu – kiedy uczyłem się włoskiego i zaśpiewałem „Gdzie jest toaleta”, o wiele szybciej zapamiętałem ten zwrot niż gdy go wymawiałem.

Pomoc:

Krok 4: Mów zanim wyjedziesz

fluent in 3 months 1

Korzystając z wyżej wymienionych porad jesteś w stanie pojąć wystarczająco dużo, by posługiwać się językiem w podstawowym zakresie. Jednak zanim wyruszysz w podróż zrób coś bardzo ważnego – rozmawiaj.

Poćwicz z nativem – nie ważne gdzie mieszkasz. Skorzystaj z lekcji na Skype lub w znajdź lekcje w twoim mieście – nauczyciela możesz wyszukać na stronie preply.org – znajdują się tam profile osób uczących przez Skype oraz oferujących prywatne zajęcia.

Wczuj się w rolę – przetestujcie kilka rozmów na tematy związane z podróżą i przemieszczaniem się. Nagraj się i posłuchaj czego ci brakuje. Może się zdarzyć, że nie będziesz znać słów, które były konieczne do wyjaśnienia o co ci chodzi. Zapisz je i zapamiętaj.

W ten sposób staniesz się “doświadczonym” rozmówcą, będziesz wiedział jak to jest zamienić parę zdań z nativem.

I pamiętaj – błędy zdarzają się każdemu!

fluent in 3 months 2

Kiedy uczyłem się niemieckiego chciałem powiedzieć jednej z moich koleżanek, że właśnie nagrałem fajny filmik i zapytałem czy chce pójść ze mną na górę, aby go obejrzeć. Okazało się jednak, że powiedziałem: „Jestem napalony i chcę, żebyś we mnie doszła”. Geil po niemiecku oznacza zarówno fajny jak i napalony, resztę dopowiedzcie sobie sami 😉

Na szczęście znaliśmy się od dłuższego czasu, więc kumpela wiedziała, że nie próbuję z nią flirtować – wyjaśniłem jej innymi słowami o co mi chodziło, chwilę potem wybuchnęliśmy śmiechem.

Kiedyś zdarzyło mi się powiedzieć po hiszpańsku, że jestem w ciąży (embarazado/a), a podczas moich pierwszych prób z francuskim ciągle powtarzałem „dzięki fajny tyłku” zamiast „bardzo ci dziękuję” ” (Merci beaucoup vs. merci beau cul). Oczywiście osoby, z którymi rozmawiałem wiedziały, że dopiero się uczę, więc nie dochodziło między nami do zgrzytów – przeciwnie uśmiechały się i doceniały to, że się staram.

Zatem nie przejmuj się jeśli nie opanujesz języka w stopniu biegłym. Najważniejsze jest to, że naprawdę nie potrzebujesz dużo czasu, aby zapamiętać i posługiwać się podstawowymi zwrotami i słowami. Znajdź czas na naukę i pamiętaj, by nie uczyć się kompletnie niepotrzebnych zdań czy gramatyki.

Podczas gdy wiele osób myśli, że nauka języka obcego jest wyzwaniem na parę dobrych lat, mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi uwierzyłeś, że możesz pojąć podstawy, które pozwolą ci na swobodną komunikację na twoich wakacjach za granicą. Wyznacz sobie konkretny cel i dąż do niego. Zapomnij o uczeniu się wszystkich czasów, słówek itp., to nie ma sensu.

UWAGA: Zanim wyjedziesz sprawdź swoje umiejętności, (np. poprzez konwersacje z nativem na Skype), zadaj nurtujące cię pytania i rozwiej wszelkie językowe wątpliwości, dzięki czemu już pierwszego dnia twojej wycieczki będziesz na tyle odważny, by bez obaw porozmawiać z miejscowymi.

Podczas szkolnych lat Benny Lewis był kiepski z języków, jednak chwilę po uzyskaniu tytułu inżyniera uświadomił sobie, że tzw. talent językowy jest nieistotny i że z właściwym podejściem i postawą każdy może nauczyć się języka obcego. Dzięki swoim badaniom językowym zdobył tytuł National Geographic Traveler of the Year. Jego pełna wskazówek książka Fluent in 3 months opublikowana przez HarperCollins ma pomóc wszystkim tym, którzy chcą posługiwać się wieloma językami już teraz.

I co myślicie o tych wskazówkach? Ile znacie języków? Ja mówię po angielsku z stopniu zaawansowanym, znam podstawy rosyjskiego, włoskiego, a kilka miesięcy temu rozpoczęłam kurs hiszpańskiego w Profi-lingua. Od zawsze chciałam się nauczyć tego języka i cieszę się, że w końcu znalazłam trochę czasu! Część wskazówek pokrywa się z tym, co robimy na zajęciach (np. dużo mówienia czy budowanie pewnych baz słówek), więc mam nadzieję, że przed przyjazdem do Ameryki Południowej, a będzie to najprawdopodobniej w 2015 roku z łatwością porozmawiam z miejscowymi i wczuję się w klimat na 100%!

1

 likes / 12 Comments
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec