12
Lip-2014

Ile możesz zarobić w Norwegii + moje pierwsze dni w pracy

Oslo

„Nie ma lepszego miejsca w Europie do oszczędzania pieniędzy niż tu – w Norwegii” – słyszę od przełożonych i kolegów z pracy. Ile rzeczywiście zarobię i ile będę w stanie odłożyć pracując w Oslo?

Pierwsze dni w pracy
Za mną pierwszy tydzień pracy. Trzy dni szkolenia kelnerskiego, egzamin z karty oraz jeden dzień na stanowisku food runnera, co w praktyce oznacza bieganie z talerzami góra, dół, góra, dół.  Można się zmachać, ale jak to mówią „mogło być gorzej”. Dla mnie najważniejsze jest to, że w ogóle mam pracę i mogę się tylko cieszyć, że oprócz pieniędzy przynosi ona również satysfakcję. Nie zdążyłam jeszcze wszystkich dobrze poznać, ale moi koledzy i koleżanki z pracy są pomocni, wyluzowani i trochę pokręceni. Jak na Hard Rocka przystało 🙂 Jako serwer mam więcej obowiązków niż w HRC Kraków, np. sama przygotowuję napoje, kawy, herbaty. Wyobraźcie sobie co się dzieje, gdy jeden stolik zamawia pięć cappuccino, drugi chce rachunek, trzeciemu wychodzi jedzenie z kuchni, czwartemu coś tam nie pasuje, a z piątym chciałabym po prostu pogadać… Trzeba się spiąć i czop czop (taki slang z pracy).

Studia dziennikarskie i doświadczenie w mediach nie pójdą na marne, bo rozpoczęłam współpracę z serwisem nportal.no i oprócz kelnerki będę również dziennikarką. Na stronie znajdziecie moje artykuły skierowane do Polaków mieszkających w Norwegii.

Ile możesz zarobić?
Czasem nieelegancko jest pytać o pieniądze, ale wiem, że możecie być ciekawi ile zarabiam i ile generalnie można zarobić w Norwegii. Nie będę robiła z tego tajemnicy, gdyż sama poszukiwałam takich informacji w internecie przed moim wyjazdem i ciężko było znaleźć aktualne dane. Moja stawka godzinowa to 148 koron, czyli jakieś 73 zł. Od tego należy odliczyć podatek dochodowy 36%, więc na rękę zostaje 47 zł za godzinę. Optymistyczny scenariusz zakłada, że pracując na pełny etat (40 godzin tygodniowo) można wyciągnąć z godzin trochę ponad 7500 zł. Piszę optymistyczny, bo nie zawsze masz 160h miesięcznie. Ja będę miała trochę mniej, a to dlatego, że pracuję nie pięć, a cztery razy w tygodniu. Do tego dochodzą napiwki w wysokości ok. 50% pensji. Do moich oszczędności mogę dorzucić jeszcze kasę z artykułów i z grania na gitarze. Na tym drugim zarabiam od 75 do 200 zł za godzinę. Grywam sobie po godzince trzy razy w tygodniu, w te upały (35 stopni) ludzie nie tak chętnie wrzucają korony do kapelusza, dlatego chyba poczekam na chłodniejsze dni.

Oczywiście w Norwegii można zarobić i mniej i więcej. Na zbiorach owoców i warzyw stawki godzinowe są podobne do mojej tj. około 150-160 NOK brutto. Na budowie trochę wyższe, bo 170-190 NOK brutto, a niektórzy zarabiają nawet 250 brutto/h. Nie wiem ile otrzymują wykwalifikowani specjaliści w tych, czy w innych sektorach. Tu polecam Google 🙂

Ile możesz odłożyć?
Proste jak budowa cepa – wszystko zależy od tego w jaki sposób żyjesz. Znam osobę, która płaci 3000 zł za pokój, wydaje na jedzenie 2000 zł miesięcznie, do tego czasem jakiś obiad w restauracji, ciuszek i… ostatecznie nie odkłada nic. Ani grosza, to znaczy ani korony. Można i tak… As long as you’re happy 🙂 Jednak ja swoje korony wolę wydać w nepalskich wioskach, na tajskich wyspach i w australijskich miastach! Sporo osób z Europy Środkowej i Europy Wschodniej oszczędza na mieszkanie/dom, by po 7-10 latach wrócić do swojego kraju i założyć rodzinę. Bardzo ich podziwiam. Trzeba mieć sporo determinacji, aby przez tyle lat żyć w miarę oszczędnie, z dala od domu, dla jakiegoś wyższego celu.

Wszystkie wpisy z Norwegii znajdziecie tutaj (klik).

Nadchodzące artykuły:

1. Jak znaleźć pracę w Norwegii? 
2. Alkohol w Norwegii. Pijane dziewczyny i krótkie godziny
3. Weekend w Oslo za darmo z Nadia vs. the World!

Dzięki pracy w Norwegii udało mi się zaoszczędzić 30 000 zł, a kwotę tę przeznaczyłam na podróż dookoła świata. Od stycznia 2015 roku odwiedziłam Indie, Nepal, Birmę, Tajlandię, Kambodżę, Indonezję, Malezję i Australię. Kolejne przystanki do Nowa Zelandia i Ameryka Południowa. Wszystkie wpisy z mojej podróży znajdziecie tutaj.

1

 likes / 32 Komentarze
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec