22
Paź-2018

Housesitting, czyli jak zamieszkać w rezydencji na końcu świata. ZA DARMO

housesitting canada

Pisząc te słowa siedzę na puszystej kanapie w drewnianym domu, który ma jakieś 300m kwadratowych i ogród po horyzont. Wczoraj ją obróciłam, bo zamiast oglądać telewizję wolę patrzeć na pokryte szronem pagórki, jezioro z śpiewającymi gęsiami i wschodzące słońce. W salonie i kuchni zamiast ścian są okna po sam sufit. Minął już prawie tydzień, a ja wciąż nie mogę się napatrzeć.

Zostałam profesjonalną housesitterką. Mieszkam w Kanadzie, pod miastem Edmonton. Opiekuję się domem i dwoma psami – 5-miesięczną białą kulką Tully i 13-letnią pokorną staruszką Koko. Mam do dyspozycji samochód z napędem na cztery koła. Dostałam też gotówkę na paliwo. 

Opcję darmowego noclegu na pięć tygodni znalazłam przez stronę trustedhousesitters.com. Właściciel, emerytowany prawnik, pojechał ze swoją dziewczyną na wakacje. Podczas gdy oni wylegują się na hawajskich plażach, ja korzystam z ich domu i najcudowniejszej rzeczy na świecie… Bycia totalnie samej. W totalnej ciszy. Ładowanie baterii: ROZPOCZĘTE :)). 

housesitting canada1

Jak znaleźć swój pierwszy housesitting?

Na początku popytaj znajomych, przyjaciół, kolegów z pracy. 

Mój pierwszy housesitting na Manhatannie znalazłam przez pocztę pantoflową. Drugi w Broome, w Zachodniej Australii też. 

Dom, w którym obecnie mieszkam pojawił się na stronie:

  • Trustedhousesitters.com – to największa tego typu strona na świecie. Znajdziesz na niej mnóstwo opcji noclegu w Europie, Ameryce Północnej, ale też np. na Kostaryce czy w Brazylii. Założenie jest takie, że opiekujesz się domem (i ewentualnie zwierzętami) w zamian za darmowy nocleg. Nie dostajesz wynagrodzenia. Większość gospodarzy pokrywa rachunki w trakcie twojego pobytu. Czasem udostępnia samochód. 

WAŻNE: Możesz przeglądać oferty jeszcze przed założeniem konta. 

housesitting 1

Jak zacząć? Instrukcja krok po kroku

1. Załóż konto.

Opłata roczna wynosi 89 euro (jako że mam już konto mogę wygenerować kod zniżkowy 20% dla znajomych). Kliknij tu, żeby aktywować zniżkę albo wpisz RAF218018 przed płatnością.

Tekst nie jest sponsorowany :). 

2. Wypełnij swój profil i dodaj zdjęcia.

Opowiedz dlaczego poszukujesz domów, co robisz na co dzień i jakie masz doświadczenie (np. ze zwierzętami). 

3. Zdobądź referencje.

Poproś znajomych, byłych lub obecnych pracodawców, profesorów  czy nauczycieli o napisanie referencji. Wystarczy, że w panelu wpiszesz ich maile i dostaną linka do odpowiedniej strony. 

4. Wyślij zdjęcie dowodu lub paszportu.

Dzięki temu potencjalni gospodarze będą się czuli bezpieczniej zapraszając cię do swojego domu. Po wpisaniu swojego adresu dostaniesz też list z kodem, który musisz wpisać na stronie. W ten sposób sprawdzają czy twój adres jest prawdziwy.

5. Korzystaj ze strony do woli :).

Housesitting to nie tylko doskonała opcja dla nomadów, którzy pracują zdalnie, ale także dla tych, którzy szukają opcji na krótki wyjazd z niestandardowym noclegiem. Alpy Szwajcarskie czy Barcelona na przedłużony weekend? Takich ofert jest cała masa :). 

housesitting canada2

housesitting 1 housesitting 2

Co robię w Kanadzie? 

Każdy dzień zaczynam spacerem z psami o wschodzie słońca, po drodze karmię ryby w stawie i dosypuję ziarno do karmników. Potem do wyboru: relaks w jacuzzi, albo na słonecznym tarasie okalającym dom.

Ale ten relaks tylko w niedziele :D. Od poniedziałku do soboty… Piszę książkę. 

Nareszcie postawiłam ten temat na pierwszym miejscu. To mój priorytet. Przed blogiem, sesjami z parami, zdjęciami ślubnymi. Pisanie będę przeplatać z podróżami, bo bez nich trudno żyć ;). Zakładam, że każdego dnia napiszę minimum 1000 słów. Po miesiącu powinnam mieć 1/3 książki. JUPI.

Właściciel domu powiedział, że mogę u niego zostać jak długo chcę (całkowicie za darmo), a nawet spędzić z nimi święta. Znowu trafiłam na wspaniałych, hojnych i pomocnych ludzi. Ach!

Podejrzewam, że po zimowej Kanadzie zachce mi się ciepłego oceanu. Także lot na południe jest bardzo prawdopodobny. Może Ameryka Centralna?

Tymczasem delektuje się ciszą. Radio nie gra, telewizja nie gra. Po skończeniu tego tekstu i wrzuceniu go na fb i insta odłączam się też od mediów społecznościowych. Na miesiąc. Wracam do was pod koniec listopada. 

Artystyczna samotnia. Czas. Start. 

Bez odbioru 🙂 :* 

housesitting_

1

 likes / 10 Comments
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec