01
Lip-2017

Historia lubi się powtarzać, czyli kolejne cholernie szczęśliwe zakończenie

Historia lubi się powtarzać.

Od dłuższego czasu, ale szczególnie od ostatnich sześciu miesięcy czuję, że płynę. Mam wrażenie, że odkąd naprawdę ufam, wierzę, że spotka mnie najlepsze, odpuszczam myśli, które przynoszą niepokój, a w ich miejsce zakładam różowe okulary, świat właśnie taki się staje. Różowy. Wiesz o czym mówię?

Broome (15)

Moi współpodróżnicy zamierzali mnie za chwilę wysadzić na parkingu przy plaży i ruszyć dalej na północ, do Darwin. Wielokrotnie wyobrażałam sobie ten moment. Moment, w którym stanę na czerwonym klifie podmywanym przez spienione wody turkusowego oceanu. Za moimi plecami będą się rozciągać rzędy dojrzałych palm. Niskie domki ogrodzone tylko soczyście zieloną trawą. Piesi bez butów, dziewczyny bez makijażu. Bryza kołysząca ręcznie plecione hamaki.

Właśnie taka miała być moja przeprowadzka do Broome. Miałam dać się pokołysać.

Broome (5)

Nie chciałam zaczynać nowego rozdziału od zamieszkania w hostelu, więc przed zakończeniem road tripu z Perth do Broome wysłałam kilka zapytań o nocleg na Couchsurfingu.

„Nie ma mnie teraz w mieście”, „przepraszam, ale już nie przyjmuję ludzi”, „wszystko jest zajęte” – czytałam. Został jeszcze mieszkający od niedawna w Broome singiel, z jedną opinią i prawie pustym profilem. Jedyną rzeczą, którą zapamiętałam z tych kilku zdań było to, że mężczyzna woli nocować u siebie kobiety.

Już gdzieś to kiedyś słyszałam i niestety nie skończyło się najlepiej.

Nie wiem co mnie podkusiło, by mimo wszystko do niego napisać. Zapytałam wprost dlaczego jako preferowaną płeć wstawił kobietę i czekałam na odpowiedź. Ta przyszła po kilku minutach:

„Dziewczynom można z reguły bardziej ufać, trzymają porządek i dbają o wspólną przestrzeń. Jest teraz u mnie Maria, moja pierwsza couchsurfurka. Mam nadzieję, że dzięki jej obecności poczujesz się pewniej i bezpieczniej”.

Godzinę później stałam pod szarym, parterowym domem przysłoniętym wachlarzem palmowych liści. Nieśmiało otworzyłam bramkę wejściową i weszłam na podwórko. W drzwiach przywitał mnie Rob, ubrany w żółtą odblaskową kamizelkę i ciężki robocze buty.

– Nadia! Zapraszam, czuj się jak u siebie! – podniósł mój plecak na kółkach i wniósł go do kuchni.

Marmurowe blaty odbijały jasne promienie słońca. Drzwi balkonowe wychodziły na kwiecisty ogród z jacuzzi, wielkim grillem i długim stołem, który spokojnie pomieściłby 10 osób.

Zamieniłam ciasny i śmierdzący stęchlizną namiot na przestronny pokój z dwuosobowym materacem i pachnącą lawendą pościelą. Nic więcej nie było mi trzeba.

– Jesteś teraz częścią rodziny – Rob podał mi puszkę zimnego piwa. – Goszczę podróżników z Hiszpanii, Francji, Niemiec, no i teraz z Polski. Jesteście moimi pierwszymi couchsurferami i wszyscy dotarliście tu w tym samym czasie!

Broome (8)

Wiecie jakie to wspaniałe uczucie przyjechać do nowego miasta z zamiarem zamieszkania tam na dłużej i od razu poczuć się jak w domu? Posiadać miejsce na nocleg to jedna rzecz, ale naprawdę poczuć, że jesteś u siebie, do tego otoczony ludźmi, których chcesz bliżej poznać?

Tego wieczoru Rob wyciągnął łódkę i zabrał nas na zachód słońca na otwarty ocean.

W tym momencie zdecydowałam, że zostaję w Broome.

Broome (3)

Biblioteka obładowana była backpakersami, którzy pisali swoje życiorysy. Na każdym komputerze małe literki wypełniały wordowskie pliki. Dziesiątki, jak nie setki innych osób miały ten sam plan co ja – znaleźć pracę w Broome. Któregoś popołudnia Maria, couchsurferka z Hiszpanii wróciła do domu i powiedziała, że w jednym hotelu manager pokazał jej jakieś 50 CV, które dostał tylko tego dnia.

Nie martwiło mnie to.

Broome (10)

Czułam, że zanim rzucę się w wir pracy, chcę lepiej poznać Broome i mieszkających tu ludzi. Pozwoliłam sobie na odpoczynek. Przez tydzień jeździłam po okolicznych plażach, kąpałam się w oceanie, uprawiałam skurfing (pływanie na desce do surfingu za łódką), tańczyłam i grałam ukulelowe koncerty do 4 nad ranem.

Broome (2) Broome (6) Broome (7)

W końcu przyszedł dzień, w którym wydrukowałam CV i poszłam na miasto.

Weszłam do pierwszej kawiarni i… po krótkiej rozmowie dostałam pracę.

Weszłam do drugiej restauracji i… dostałam kolejną pracę.

Przypomniałam sobie swój stan ducha, gdy wylatywałam z pięknej, letniej Polski. Opuszczałam najbliższych sercu ludzi i kraj, który ponownie mnie w sobie rozkochał. Zostawiałam to wszystko dla niewiadomej. Po co to wszystko?

Nasze zeszłoroczne rozstanie z Australią było krótko mówiąc zupełnie nieprzewidziane. Tak mocno walczyłam o wizę work and holiday, a ostatecznie nie udało się jej od razu wykorzystać. Czułam, że nasza historia nie dobiegła końca.

I jestem.

Mam dwie prace – jedną od 8:30 do 15:30, drugą od 18:00 do 21:00. W przerwie spotykam się z moją rodzinką w australijskim pubie, a potem jedziemy na plażę, żeby obejrzeć najpiękniejszy w Australii zachód słońca.

Będę zarabiać 9 000 – 13 000 miesięcznie.

Mam dom, w którym mogę zostać jak długo zechcę. Zupełnie za darmo…!

Mam do dyspozycji samochód z napędem na cztery koła.

A przede wszystkim mam ludzi, którzy autentycznie dbają o moje dobro. Każdy jest inny, każdy jest piękny, każdy jest równie ważny.

Broome (12)

Niewiadoma. Tak się jej boimy. Zupełnie niepotrzebnie.

Nie wiem jak mam dziękować. Anioły, anioły wokół mnie.

0

 likes / 25 Comments
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec