Emigracja Oslo 2014

My roomŻycie w Oslo dzień 1. Moje mieszkanie i praca
28 cze 2014

Jestem już w Oslo. Cel jest jeden: odłożyć jak najwięcej pieniędzy na zbliżającą się podróż dookoła świata. Dziś się przeprowadziłam i dziś odbyłam pierwszą rozmowę kwalifikacyjną. Chcecie wiedzieć jak mi poszło?

Czytaj dalej…

 

 

 

Oslo gay 6Księża i policjanci na gejowskiej paradzie, czyli zderzenie z norweską rzeczywistością
30 cze 2014

Pierwszy dzień w Oslo i takie atrakcje. W drodze na rozmowę kwalifikacyjną natknęłam się na największą i najbardziej huczną paradę jaką w życiu widziałam. Okazało się, że była to manifestacja homo. Co najciekawsze prym wiedli policjanci, lekarze i… księża.

Czytaj dalej…

 

 

dinner Oslo#1 Cykl Tania Norwegia. Ceny żywności
7 lip 2014

Tym tekstem otwieram cykl “Tania Norwegia”, chcę wam pokazać, że pobyt wakacyjny czy życie w Norwegii nie musi być bardzo drogie. Dzisiaj opiszę ceny żywności w Norwegii i podam kilka trików, dzięki którym zaoszczędzicie sporo pieniędzy.

Czytaj dalej…

 

 

 

OsloIle możesz zarobić w Norwegii + moje pierwsze dni w pracy
12 lip 2014

„Nie ma lepszego miejsca w Europie do oszczędzania pieniędzy niż tu – w Norwegii” – słyszę od przełożonych i kolegów z pracy. Ile rzeczywiście zarobię i ile będę w stanie odłożyć pracując w Oslo?

Czytaj dalej…

 

 

 

pub OsloAlkohol w Norwegii. Pijane dziewczyny i krótkie godziny
18 lip 2014

Monopole zamykają o 17:00, nie wpuszczają do klubów, gdy widzą, że wypiłeś więcej niż dwa drinki, ale przed knajpami zawsze znajduje się masa pijanych do nieprzytomności osób (zwłaszcza dziewczyn). Kultura picia w Norwegii jest pełna paradoksów, dlatego poprosiłam rodowitego Norwega o wyjaśnienie mi kilku sprzeczności. Smaczki zostawiam na koniec.

Czytaj dalej…

 

 

savings

#2 Cykl Tania Norwegia. Moje miesięczne wydatki w Norwegii
31 lip 2014

Minął miesiąc od mojego przyjazdu do Oslo. Każdego dnia skrzętnie zapisywałam wydatki, wysokość napiwków i liczbę przepracowanych godzin. Okazało się, że wydałam o wiele mniej niż się spodziewałam… Być może ten post powinien być zatytułowany “Jak przeżyć w Norwegii za mniej niż w Polsce”.

Czytaj dalej… 

 

 

akershus 1Weekend w Oslo za darmo
5 sie 2014

“Droga” Norwegia ma do zaoferowania mnóstwo darmowych atrakcji, zwłaszcza w stolicy. Dzisiejszy post, to propozycja taniego i udanego weekendu w Oslo.

Czytaj dalej…

 

 

 

scandinavian girl

Seksowny niemiły pijak, czyli jaki jest typowy Norweg

11 sie 2014

Typowy Norweg jest jak kokos. Twardy na zewnątrz, miękki w środku. Minęło 6 tygodni od mojego przyjazdu do Oslo i przez ten czas przyglądałam się mieszkańcom stolicy i ich zachowaniu. Doszłam do kilku zaskakujących wniosków.

Czytaj dalej…

 

 

myZwiązek na odległość – ciężki kawałek chleba
24 sie 2014

Łatwo przychodzi nam mówić „nie wierzę w związki na odległość”, „nie ma czegoś takiego”, „to nie ma szans przetrwania” itp. Kiedyś sama powtarzałam te hasła jak mantrę, jednak ze swojego doświadczenia wiem, że przy spełnieniu kilku warunków uczucie jest w stanie wygrać z kilometrami.

Czytaj dalej…

 

moneyMoje miesięczne zarobki w Norwegii – podsumowanie
30 sie 2014

W końcu podsumowałam swoje zarobki – wypłatę z przepracowanych godzin i napiwki. Pracując w Polsce byłam w stanie odłożyć 1000 złotych miesięcznie, a tutaj? Dwa razy więcej? Nie. Trzy razy więcej? Też nie.

Czytaj dalej…

 

 

Trolltunga4Niedoszła akcja ratunkowa na Trolltundze 
5 paź 2014

Cztery godziny wesołej wspinaczki, nocleg w namiocie przy języku trolla i zejście po wschodzie słońca następnego dnia. Taki był plan, jednak norweskie fiordy zechciały nam pokazać nieco inne oblicze.

Czytaj dalej…

 

 

 

moneyTrzy miesiące w Norwegii i nie mogę zamknąć portfela 
11 paź 2014

Jeśli chcecie wiedzieć jak to jest zarobić w trzy miesiące tyle, ile zazwyczaj zarabia się w rok, to dobrze trafiliście. Ciekawe ile osób po przeczytaniu tego tekstu kupi bilet lotniczy do Norwegii. Oczywiście w jedną stronę.

Czytaj dalej…

 

 

 

Preikestolen 9Fiordy dały w kość – oto słynna półka skalna
21 paź 2014

Przed podróżą dookoła świata muszę zacząć chodzić na siłkę. Ale tak na poważnie – biegać, wyciskać, robić przysiady. Podejście na Trolltungę nie było dla mnie najłatwiejsze, a znacznie krótsze wejście na Preikestolen i tak okazało się być niezłym wyzwaniem dla wymęczonego dzień wcześniej ciała. Jednak warto się trochę spocić dla tych widoków.

Czytaj dalej…

 

 

hrc osloJak znaleźć pracę w Norwegii i zarobić kokosy?
29 gru 2014

Koniec roku to czas noworocznych postanowień. Jeśli obiecaliście sobie, że w przyszłym roku wybierzecie się w upragnioną podróż, kupicie samochód, zaczniecie studia w innym kraju, to kochani – bierzcie się do roboty! Szybciej, łatwiej i przyjemniej zarabia się w Norwegii. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Zatem jak znaleźć pracę w Norwegii?

Czytaj dalej…