co sprawia ze wstajesz kazdego dnia

Wiem jak znaleźć motywację do działania, wiem co zrobić, żeby chciało się chcieć. W każdym odwiedzonym przeze mnie kraju pytam ludzi co daje im motywację do życia. Wnioski są delikatnie mówiąc zaskakujące. Przeczytajcie do końca.

Jeśli jesteście tu od początku mojej podróży dookoła świata, a właściwie od ostatnich przygotowań, czyli od października 2014 roku, to pewnie pamiętacie, że podczas przemierzania odległych państw postanowiłam prowadzić projekt pt. „Co sprawia, że wstajesz każdego dnia?”. Pytacie co się z nim dzieje. Otóż projekt jest na półmetku!

Znalazłam po jednej wyjątkowej osobie w Indiach, Nepalu, Tajlandii, Birmie, Indonezji i Kambodży i zapytałam je co daje im motywację do życia. Przed wyjazdem założyłam pewną hipotezę, a mianowicie wymyśliłam sobie, że wszyscy odpowiedzą tak samo, tylko ubiorą swoją wypowiedź w inne słowa. Wierzyłam, że wszyscy dążymy do tego samego i pragniemy podobnych rzeczy. Trochę się myliłam. Choć nie do końca. Tak, skomplikowane to jest.

Nie wiem jak to się stało, ale nagrywałam samych facetów! Większość wywiadów szła gładko, spotkania w dużej mierze były inspirujące i fascynujące, jednak czasem czułam się niezręcznie, zwłaszcza, gdy któryś z panów przechodził do opowiadania osobistych szczegółów, a ja przecież nie chciałam odkrywać za dużo, moim celem nie jest pokazanie wam przykrych, a niekiedy nawet tragicznych losów moich rozmówców. Szukam tylko odpowiedzi na jedno pytanie.

Przedstawiam wam sylwetki sześciu niezwykłych mężczyzn, którzy zgodzili się przed kamerą opowiedzieć co sprawia, że wstają każdego dnia. Odpowiedź (nagraną na kamerze) opublikuję pod koniec projektu, czyli za kilka miesięcy. Teraz chciałabym, żebyście trochę lepiej poznali moich rozmówców.

india interview

1. Indie

To najbardziej niezwykła (bo inna, dziwna, wyróżniająca się) osoba, z którą przeprowadziłam wywiad. Nigdy nie zapomnę naszej godzinnej rozmowy, szkoda tylko, że większość nie została nagrana. Ale mam to, czego potrzebowałam. 34-letni Mandip jest joginem i żyje na tym świecie po to, by osiągnąć doskonałość w kontaktach ze wszechświatem. Naprawdę fascynujące.

nepal interview

2. Nepal

Rodzice 19-letniego Kungi zaplanowali mu życie i postanowili, że ten zostanie mnichem. Młody uczeń ma jednak inne marzenie – chce ratować ludzkie życia i pracować jako lekarz.

burma interview

3. Birma

21-letni Ausad pochodzi z małej birmańskiej wioski. Rzucił klasztor, by zaopiekować się starymi rodzicami i zająć się gospodarstwem.

thailand interview

4. Tajlandia

23-letni Shantanai z Bangkoku jest modelem. Nie ma motywacji do życia, pogrążony jest w smutku po utracie bliskiej osoby… Czy uda mu się ponownie odnaleźć szczęście?

Indonesia interview

5. Indonezja

21-letni Hai z indonezyjskiej wyspy Lombok pracuje w małym hostelu. Pochodzącą z Anglii właścicielkę nazywa boginią, bo ta wyciągnęła go z zakładu fotograficznego, w którym zarabiał 150 złotych miesięcznie. To chyba najbardziej pozytywna osoba, jaką poznałam podczas mojej podróży.

Cambodia interview

6. Kambodża

Chhay był moim pierwszym rozmówcą, który nie zgodził się na udzielenie odpowiedzi przed kamerą, ale nie miał nic przeciwko zrobieniu notatek. To młody, ambitny mężczyzna pragnący zmienić swój kraj na lepsze. Zanim tego dokona po co ma narzekać przed kamerą?

I co z tego wynika?

Każdy z nich na swój sposób odpowiedział na pytanie: „co sprawia, że wstajesz każdego dnia?”. Wypowiedzi panów zostaną zmontowane w jeden film, a ten zostanie zaprezentowany na spotkaniach podróżniczych po moim powrocie (czerwiec 2016), dlatego nie mogę wam teraz za dużo zdradzać. 🙂 To jednak nie koniec projektu, bo wybieram się jeszcze do kilku państw, w tym do Ameryki Południowej i obiecuję trochę bardziej skupić się na dziewczynach. 😉

A co sprawia, że ty wstajesz każdego dnia? Co powoduje, że masz siłę, by wykonywać szereg tych samych czynności? O co walczysz, o czym marzysz? Czy potrafisz dążyć do postawionych celów?

I przede wszystkim czy masz motywację?

Moim zdaniem motywacja jest wyborem. Tylko ty możesz podjąć decyzję o wyjeździe, zmianie pracy, dokonaniu czegoś wielkiego. Tylko ty możesz zdecydować co jest dla ciebie dobre. Roczna, samotna podróż dookoła świata była moim marzeniem, tym, czego w danym momencie swojego życia potrzebowałam. Obrałam ten cel w zgodzie ze sobą i dlatego motywacja nie odstępowała ani na krok przez całe dwa lata zbierania pieniędzy. Wierzę, że jeżeli zaplanujesz sobie coś w 100% zgodnego z twoimi potrzebami i pragnieniami odniesiesz sukces. Jestem tego najlepszym przykładem. Bo dlaczego nie chciałbyś siebie uszczęśliwić?

Napiszcie proszę co was motywuje do życia, jestem strasznie ciekawa! I czekajcie na kolejne odsłony projektu…

4

 likes / 34 Komentarze
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

 • Czekam z niecierpliwością na te wszystkie prelekcje, zdjęcia i filmiki!

  A co do motywacji – chyba po prostu sama siebie nakręcam do działania. Wierzę, że wszystko jest możliwe, jeśli odpowiednio się do tego podejdzie. Cierpliwość, upór, konsekwencja i troszkę szczęścia. Dzięki temu można osiągnąć naprawdę dużo. Spełniam swoje marzenia. Byłam pół roku w Azji południowo-wschodniej. W dodatku z ukochaną osobą (a nawet dwiema – najpierw z chłopakiem, później miesiąc z przyjaciółką). Od innych też czerpię mnóstwo energii – od mojej wspaniałej rodziny, przyjaciółek, znajomych, którzy też kochają podróże, chłopaka. Teraz mam nowy cel – jest nim oczywiście kolejna wyprawa. M.in. dlatego jestem właśnie w Norwegii i pracuję. Ale chcę również w przyszłym roku skończyć studia, obronić się, a już za niedługo znaleźć pracę i zacząć nowy etap związku (wspólne mieszkanie). To wszystko sprawia, że wstaję każdego kolejnego dnia, najczęściej z uśmiechem 🙂

  • Czeka Cię mnóstwo niesamowitych rzeczy! Od podróży, przez mieszkanie z chłopakiem, aż po obronę (to też może być fajne :D). Powodzenia w Norwegii, oby pogoda dopisała 🙂

 • Genevieve Monk

  Co sprawia, że wstaję każdego dnia? Chęć do życia. Po prostu jestem tak szczęśliwa z samego faktu, że oddycham, mam siły, zdrowie i chęć do nieustannych zmian, że w zupełności wystarcza mi tylko to. Najlepsze jest to, że nie mam pojęcia, co przyniesie ten dzień i to sprawia, że z jeszcze większym zapałem chcę go rozpocząć.

  Wydaje mi się, że nie mam celów (co nie znaczy, że moje życie jest bezcelowe)!! Jedyne, czego pragnę, to próbować wciąż nowych rzeczy, bo to daje mi szczęście. Uwielbiam wędrować po bezdrożach, uśmiechać się do świata i moim marzeniem jest, bym zawsze umiała znajdować szczęście we wszystkim, co mnie otacza. To prawda, cudownie byłoby zobaczyć świat. Dlatego zamiast jęczeć, że to nie dla mnie, odkładam skrupulatnie każdy banknot, jaki się nawinie i wierzę, że każdy dzień, który przeżyję, w końcu doprowadzi mnie to mojego celu. Dzięki ludziom takim, jak ty, widzę, że to jest możliwe :))

  • „Po prostu jestem tak szczęśliwa z samego faktu, że oddycham, mam siły, zdrowie ” – pięknie :))
   Jesteś jesteś zdeterminowana, to na pewno osiągniesz swój cel. Trzymam kciuki!

 • Kinga Godyń

  Przeczytałam sylwetki osób, z którymi rozmawiałaś i jestem zafascynowana! Podejrzewam, że będzie bardzo trudno wyciąć niektóre fragmenty rozmów dlatego.. zmontuj dwa filmy! Jeden krótki- najwyżej 3-5min a drugi taki „pełnometrażowy”! Kto będzie chciał oglądnąć dłuższy (a myślę, że znajdą się tacy- patrz ja jeśli tylko będę w PL) 🙂

  Co mnie motywuje do życia? Chęć zrealizowania moich marzeń. Doprowadza mnie do szału kiedy słyszę od mamy, że mam ich za dużo. Przecież nie ma czegoś takiego jak MIEĆ ZA DUŻO MARZEŃ! Niech czekają w kolejeczce i popijają tam kawusię aż przyjdzie na nie pora 🙂

  • Moje nagrania i tak są króciutkie, ale przemyślę Twoją propozycję i może zacznę nagrywać dłuższe wywiady 🙂
   Dokładnie, nie ma czegoś takiego za dużo marzeń 😀

 • Daria

  Naprawdę Cię podzwiam! Odwalilas kawał dobrej roboty! 😉
  Cóż, jeśli chodzi o mnie…. Od ostatniego czasu największą moją motywacją jest mój ukochany i to, jakie mamy plany. Chce dążyć do tego byśmy spełnili swoje wspólne marzenia. Dodatkowo wiem, że żyję na tym świecie by wspierać i kochać moją rodzinę i przyjaciół, bym była tu zawsze gdy będą mnie potrzebowac. Chce również pomagać zwierzętom. Pamiętam słowa mojej wielkiej odolki Taylor Swift: „Bądź dobra dla ludzi. Bycie dobrym jest najlepszym świadectwem do pozostawienia po sobie „. Tak właśnie chce żyć. 😉 Pozdrawiam Cię serdecznie z małopolski!

 • Czekam niecierpliwie na prezentację całego projektu! Piękny pomysł :-)) Trzymam kciuki za dalszą realizację!

 • Wow, świetny pomysł z tym projektem! Bardzo inspirujące, tak jak pozostali – czekam z niecierpliwością na jego finał 🙂

 • Pasja?
  Steve Jobs powiedział:
  „Przez ostatnie 33 lata, patrzę w lustro każdego ranka i pytam: „Jeżeli dzisiaj byłby ostatni dzień mojego życia, czy chciałbym robić to, co zamierzam dziś robić?” Jeżeli odpowiedź brzmiała „Nie” przez zbyt wiele dni z rzędu, wiedziałem, że muszę coś zmienić.”

  Choć zazdroszczę tym, którzy niczego nie gonią, nic nie muszą i mają się z tym dobrze 😉

 • Natalia Tomalik

  Po takim wstępie nie mogę sie doczekać całego filmiku z wypowiedziami uczestników Twojego projektu

 • Super pomysł! Chyba najlepszym, co dają nam podróże, jest właśnie możliwość innego spojrzenia na to, co wydaje nam się oczywiste, typowe, normalne. Jestem bardzo ciekawa efektu końcowego.

 • Magdalena Bodnari

  Ja mam olbrzymią motywację by wstać jak najbardziej rano. Powód? Syn lubi pospać, więc im wcześniej wstanę, tym więcej czasu będę miała na kawę i poczytanie książki. Chwile z nim są najlepsze na świecie, ale kawę i książki też lubię -)

 • Chciałam napisać, że moje marzenia są moją motywacją, bo jak tylko myślę o tym jakie wspaniałe rzeczy mogę osiągnąć, to chce mi się działać, ale wiele moich planów zrodziło się dzięki ludziom. Kiedy oglądam w internecie zdjęcia z wakacji, z podróży czy życia codziennego ludzi z całego świata myślę sobie: „Skoro oni mogą, to ja też.” i wtedy zaczynam spełniać swoje marzenia 🙂

 • Niesamowici ludzie. Właśnie czytając takie historie mam coraz większość motywację żeby coś robić!

 • Ciekawy projekt. Ciekawa jestem czy bedzie tak jak podejrzewam, czyli, ze większość z nich ma podobne motywacje. Bo chyba tak jest ze tak na prawdę to wszyscy chcemy podobnych rzeczy w zyciu

 • Co mnie motywuje chyba świadomość że każdy dzień przyniesie coś nowego. I chyba samo życie jest moją motywacją bo jest tak piękne! Plotę 🙂
  Genialny pomysł z tym projektem!! Nie mogę się doczekać reszty 🙂

  • Tu Ameryka, tam Australia, jasne, że jest piękne! 🙂 Dzięki, też się nie mogę doczekać!

 • Abstrahując od Twojego pytania – post jest niesamowity! Pomysł, realizacja! Genialne! Gratuluję!!!!!!!

 • Lotoholik.pl

  piękne historie – będzie więcej???
  Ja w sierpniu wyprowadzam się z PL żeby wreszcie spróbować życia na drugim końcu świata 😉

 • Super pomysł!!!! 🙂 moja odpowiedź brzmiałaby zbyt banalnie i trywialnie 🙂

 • Szczęściolog

  Mnie do życia motywują ludzie. Dla nich żyję, oni dają mi energię:) Moja rodzina, przyjaciele a także wyjątkowe, obce osoby, które mam szczęście spotykać w życiu. Każda z tych osób uczy mnie czegoś, ich historie wzruszają, napełniają mnie nadzieją i dają motywację:)

 • moim celem jest wyjazd do Australii na stałe
  po to wstaję codziennie 🙂 jestem smutnym czlowiekiem, ktoremu często nie chce się żyć, ale to Australia
  trzyma mnie „przy życiu”

  daję sobie 5 lat, chce skonczyc studia, na spokojnie tu zarobic na bilet, ogarnąc wizę, jaka prace tam, mieszkanie
  nie wiem jeszcze, jak z rodziną, mozliwe ze będą mnie tu potrzebowac, ale nie chce by cokolwiek pokrzyzowalo mi plany,
  bede sie starala to wszystko jakos pogodzic. moze nawet uda mi sie wyjechac z moim obecnym partnerem

 • Pingback: Napiękniejszy hostel na świecie – Secret Garden Cotopaxi | Nadia vs. the World()

 • Edyta Choińska

  Genialny pomysł! Czekam na relację filmową!

 • Monika

  Co kraj to obyczaj ….

 • Niesamowity projekt ! 🙂 Pewnie też niesamowita wrażenia czekam na film!

 • Bardzo dobry pomysł na post 😉 Mnie motywuje ciekawość do żcia 🙂 Nie wyobrażam sobie zostać w tym samym miejscu przez następne 10 lat ;p

 • Mnie do życia motywuje potencjał, czyli ile jestem w stanie osiągnąć i kim się stać. Motywuje mnie poczucie szczęścia i tego, co jeszcze niesamowitego może się stać. Motywują mnie inni ludzie, którzy się nie poddali i idą dalej. Motywuje mnie moja historia.