14
Lis-2015

Co będę robić w Nowej Zelandii i dlaczego wydam tak dużo kasy? Zobacz mój plan podróży

Czy marzyliście kiedyś o podróży do jakiegoś miejsca, ale nikomu o tym nie powiedzieliście? Po prostu nie wierzyliście, że to marzenie kiedykolwiek się spełni, więc po co się nim z kimkolwiek dzielić? Miałam tak z Nową Zelandią. Od lat przeglądałam zdjęcia ośnieżonych szczytów, gorących źródeł, gejzerów i malowniczych jezior. Tygodniami szukałam wolontariatu na którejś z wysp i wyobrażałam sobie jakby to było tam zamieszkać, chociaż na chwilę. Nikomu się tym nie chwaliłam. I choć nie dowiem się, co to znaczy żyć w Nowej Zelandii, to spędzę w tym kraju cały długi miesiąc. Miesiąc, o którym marzyłam wiele długich lat.

MÓJ BUDŻET

Za dwa tygodnie ląduję w Christchurch na Południowej Wyspie. Za bilet z Sydney zapłaciłam trochę ponad 600 złotych. Rezerwowanie noclegów zostawiłam na ostatnią chwilę, przez co musiałam się nieźle nakombinować, żeby znaleźć coś taniego w fajnej lokalizacji. Sorry, nie taniego, a najtańszego! I mimo, że wybrałam najtańszy samochód z najtańszym paliwem (320 + 200 NZD), najtańsze hostele (średnio 30 NZD za noc), będę się stołować w najtańszych knajpach i jeść najtańsze sklepowe produkty (zakładam 25 NZD dziennie na jedzenie), to na cały wyjazd wydam jakieś 7000 złotych. Dużo? Jak dla mnie tak, bo w podróży jestem przyzwyczajona do wydawania nie więcej niż 3500 zł na miesiąc. Zarówno w Azji, USA, jak i w Europie (Australia jest również wyjątkiem). Ale czas skończyć gadkę o przyzwyczajeniach i zejść na ziemię. Bo Nowa Zelandia droga jest!

nz 1

Mój plan podróży – lista miejsc

1. Christchurch

Nie spędzę tu za dużo czasu. Przylatuję o północy, a popołudniu wypożyczam samochód z przyjaciółką i ruszamy w stronę gór. Jednak chcę się przejść po centrum i zobaczyć jak miasto podniosło się po trzęsieniu ziemi. A może powinnyśmy poznać to miejsce lepiej? Ktoś był?

2. Arthur’s Pass

Najwyżej położona wioska w Alpach Południowych, do której wiedzie najpiękniejsza droga na wyspie (Great Alpine Highway). Miejsce praktycznie nietknięte przez człowieka.

3. Franz Josef Glacier

To będzie pierwszy lodowiec, który zobaczę i na którym stanę! Jego jęzor ma 12 kilometrów długości.

4. Fox Glacier

Niestety na ten lodowiec można wejść tylko z przewodnikiem, a za wycieczkę trzeba zapłacić 300 dolarów, więc chyba będę go oglądać z daleka.

5. Jeziora Wanaka i Hawea

Dwa jeziora polodowcowe otoczone majestatycznymi górami – must see Nowej Zelandii.

6. Queenstown

Queenstown to światowa stolica adrenaliny. Można tu skoczyć ze spadochronem, na bungee, spłynąć wartkimi górskimi rzekami i przekonać się czym jest canyoning.

mt alfred

7. Wejście na Mt Alfred

Queenstown to też doskonała baza wypadowa dla górołazów. Mamy w planie zdobycie góry Alfred, o której słyszało niewielu podróżników zwiedzających Nową Zelandię. Szlaki są puste, a widoki zachwycające. Miejsce to poleciła mi Marta z inafarawayland.com.

muller hut

8. Nocleg na 1800 m. n.p.m w schronisku Mueller Hut

W schronisku jest miejsce dla 28 osób. W sezonie trzeba je rezerwować z wyprzedzeniem (dokładnie 17 listopada, zapisałam sobie tę datę i będę tam zadzwonić). Paweł z eatsharetravel.wordpress.com, z którym zdobyłam Himalaje był kilka dni temu w tym schronisku i podesłał mi ten piękny widok.

9. Mt Cook Village

Przejdziemy się najpopularniejszym szlakiem w okolicy, czyli przez dolinę Hooker Valley.  Przy odrobinie szczęścia zobaczymy najwyższy szczyt Nowej Zelandii Mt Cook (tak, ten z Władcy Pierścieni, nie, nigdy nie oglądałam).

10. Mt Cook Village

Tego dnia też będziemy spacerować po górach :).

11. Jezioro Tekapo

To zdecydowanie najpopularniejsze jezioro w Nowej Zelandii. Ale turkusowa woda i widok na ośnieżone szczyty to nie wszystko. W okolicy znajduje się tzw. park ciemnego nieba – środowisko nocne nie jest zaburzone przez sztuczne światło, dlatego panują tam doskonałe warunki do obserwacji gwiazd.

12. Christchurch

Nocleg przez AirBnb i wylot do Auckland.

13. Tydzień w Auckland

Tu zostaję sama jak palec, bo przyjaciółka wraca do Polski. Skorzystam z Couchsurfingu i będę oczywiście spała u dziewczyny ;).

14. Coromandel

W połowie grudnia rozpoczynam 7-dniową wycieczkę po Wyspie Północnej z Haka Tours, a Coromandel będzie naszym pierwszym przystankiem. Piszą, że Coromandel to najpiękniejszy półwysep na świecie. Złote plaże ciągną się przez 400 kilometrów.

15. Waitomo

Waitomo to przede wszystkim jaskinie krasowe (o długości 45 km). Chciałabym spróbować black water rafting (zwiedzanie jaskini wypełnionej wodą pieszo, na czworakach i na pontonie), ale źle się czuję w ciasnych pomieszczeniach, więc nie wiem czy dałabym radę. Podobno przed zejściem do jaskini trzeba podpisać papierek, w którym zapewniamy, że nie mamy klaustrofobii. Chyba odpadam.

16. Rotorua

Rotoura jest wyjątkowym miejscem na mapie świata. Znajdują się tu niebieskie i czerwone jeziora, gorące rzeki, aktywne wulkany i gejzery. Do tego miasto jest sercem kultury Maori. To tu zobaczę tradycyjne przedstawienie rdzennej ludności Nowej Zelandii.

17. Jezioro Taupo i Tongariro Alpine Crossing

Największe jezioro Nowej Zelandii będę podziwiać z lotu ptaka, bo… zapisałam się na skok ze spadochronem! A już na ziemi przejdę Tongariro Alpine Crossing – jeden z najbardziej spektakularnych szlaków turystycznych NZ. Znany z surowego, wręcz księżycowego krajobrazu szlak prowadzi przez krainę stożków, kraterów i wulkanicznych jezior.

18. Wellington

Podobno całe miasto da się przejść z buta. Będę tak spacerować przez kilka dni, by tuż przez Wigilią wsiąść w samolot do Australii. Pamiętam jak przed podróżą zastanawiałam się, gdzie spędzę święta. Okazuje się, że pod palemką w 30-stopniowym upale :).

Już niedługo te wszystkie punkciki wypełnię pięknymi zdjęciami. Wylot za niecałe dwa tygodnie! Mam nadzieję, że ta lista pomoże wam w planowaniu waszej trasy. Jeśli oczywiście chcecie odwiedzić Nową Zelandię. A chcecie?

3

 likes / 34 Komentarze
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec