20
Paź-2018

Beskid Niski + Gorlice – dlaczego warto i co zobaczyć? 

Gorlice Beskid Niski24

Gdy trafiam w internecie na treści: muzeum miejskie, skanseny, szlak architektury… Zamykam strony. Ciągnie mnie do lasów, nad jeziora i rzeki. Podróże planuję ze względu na to ile będę miała dostępu do cudów natury. Co już zauważyliście pasjonują mnie też ludzie… Historie tych, o których wiemy niewiele, a którzy zrobili ponadprzeciętne rzeczy dla swojej rodziny, kraju… a nawet świata. Wydobywam niecodzienne historie z oczywistych miejsc. Tym razem było odwrotnie. To miejsce wydobyło coś ze mnie. Dałam się poprowadzić.

Chodźcie ze mną na spacer i zobaczcie, co możecie odkryć w Gorlicach i okolicach. Będzie dzika przyroda, zagadki i pewien fascynujący człowiek.

5 nieoczywistych rzeczy do zrobienia w Gorlicach i Beskidzie Niskim

Gorlice Beskid Niski16

Gorlice Beskid Niski14

1. Pusty Las pod Gorlicami. Las pełen zagadek

Weszliśmy do ciemnego lasu. Już na początku okazało się, że las pod Gorlicami to nie jest zwykły las. Czarny żywioł szuka tu ujścia od lat… Wynurza się z głębi ziemi, przecina jej warstwy. Wypływa na powierzchnię i tworzy ciemne kałuże.

Stoimy przed jedną z nich. Znaleźliśmy ropę naftową w beskidzkim lesie! Gdyby coś podobnego działo się w Nowej Zelandii od razu stworzono by park edukacyjny, specjalne kładki, tablice informacyjne, muzeum i sklep z pamiątkami. Do tej pory zastanawiam się dlaczego historia tego miejsca nie jest nam, Polakom dobrze znana. Mówi się o planach założenia parku, który upamiętni historię wydobycia ropy naftowej na tych terenach. I czekam na ten dzień, bo to miejsce ma ogromny potencjał. Nawet dziś.

Wyobrażasz sobie spacer po lesie, gdzie co kilkanaście metrów natrafiasz na kopanki, z których wylewa się czarna maź?

Właśnie ten żywioł przyciągnął tu Ignacego Łukasiewicza, ojca potęgi naftowej. Nie w Londynie, Nowym Jorku, a właśnie w Gorlicach, mieście światła w 1854 roku zapłonęła pierwsza uliczna lampa naftowa. Dzięki jego wielkiej ciekawości i pracowitości powstała receptura pozwalająca oczyścić ropę tak, żeby można było ją rozpalać. Z aptekarza stał się wynalazcą, z wynalazcy filantropem i społecznikiem. Za darmo oddał recepturę Amerykanom wierząc, że dzięki temu pomoże światu. Dziś historię jego odkrycia można poznać w fenomenalnym Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach i mam nadzieję, że kiedyś również tu, w Pustym Lesie.

Gorlice Beskid Niski1

Gorlice Beskid Niski4

2. Beskid Niski – Magura Małastowska 813 m n.p.m.

W Beskidzie Niskim nie chodzi o to, żeby zdobyć szczyt, wysoko się wspiąć, pobić rekord. W Beskidzie Niskim chodzi o niespieszne wędrowanie, posuwanie się rozłożystymi dolinami, pukanie do zapomnianych schronisk.

Przyjazd do Beskidu Niskiego po tygodniu spędzonym w Tatrach przyniósł ogromną ulgę. Wrześniowego poranka zarzuciłam plecak i weszłam na żółty szlak z Gorlic, który łącząc się z zielonym prowadził na Magurę Małastowską 813 m n.p.m. 25 kilometrów cichej i powolnej wędrówki, podczas której nie spotkałam ani jednej osoby. Czy to nie jest niesamowity luksus mieć cały szlak tylko dla siebie? I czy to nie jest wystarczający powód do odwiedzenia Beskidu Niskiego?

Po kilku godzinach doszłam do schroniska, schowanego w gęstym magurskim lesie. Na miejscu poznałam dwie pary. Mamę z córką i białym, puszystym psem oraz młode małżeństwo. Wszyscy szliśmy innymi szlakami. Ja zielonym, dziewczyny niebieskim a zakochani żółtym. Usiedliśmy przy stole nad talerzem pełnym skwierczących pierogów i kubkiem gorącej herbaty z cytryną. W chacie, która stoi tu od 1955 roku. Opowiedzieliśmy sobie o pięknie kończącego się dnia i życzyliśmy dobrej dalszej wędrówki.

Gorlice Beskid Niski31

3. Historia miłosna jakich mało – Pałac Długoszów w Siarach

Wiem że rodzice Twoi Kamilu temu nie przychylni, wiem że ojciec Twój chętnie by mnie zdeptał, żem śmiał oczy me i myśli ku Tobie zwrócić – Lecz może i ja stanę kiedyś tak materialnie, by jego wymogom radość uczynić – Dlatego błagam o Twój wyrok – chcę wiedzieć, czy mogę mieć w Tobie tą gwiazdkę przewodnią – zachętę do dalszej pracy – cel mego życia.

Tak brzmi fragment listu z 1890 roku napisanego przez Władysława Długosza do wybranki serca – Kamili.

O miłosnej historii tych dwojga dowiedziałam się spacerując po przepięknym parku przy Pałacu Długoszów w Siarach. Długosz stracił cały majątek poszukując ropy. W międzyczasie zakochał się w Kamili, córce ówczesnego właściciela pałacu, ale nie dostał zgody od jej ojca na ślub. Długosz zatrudnił się w kopalni i szybko przeszedł z kopacza do kierownika. Dorobił się, potajemnie wykupił weksle i długi ojca…. I ożenił się z Kamilą.

Długosz po przejęciu pałacu całkowicie zmienił założenia parkowe. Zatrudnił też Wójtowicza, rzeźbiarza, którego prace możemy podziwiać między innymi w Sukiennicach czy w Operze Lwowskiej. Dziś przypałacowy park posiada największą kolekcję rzeźb artysty, bo aż 60!

To tu zatrzymaliśmy się na przedłużony weekend. Pałac Długoszów znajduje się tuż za wyjazdem z Gorlic, na granicy miasta. Choć dostałam najmniejszy pokój to i tak czułam się jak księżniczka. Zachwycają wnętrza, malowane sufity, półkolisty hol z antresolą o drewnianej balustradzie, a także doskonale zaprojektowany ogród z oranżerią i starannie dobranym drzewostanem.

Mieliśmy zaszczyt być pierwszymi gośćmi pałacu. Niespełna miesiąc temu nowi właściciele otworzyli się na działalność komercyjną. Dzięki temu oprócz pięknego parku można również odwiedzić wnętrza i zatrzymać się w nich na dłużej.

Pałac Długoszów to perełka stworzona z miłości i z taką miłością prowadzona do dziś.

cerkiew owczary

4. Egzotyka na krańcu Małopolski

Na poszukiwanie egzotyki często wyjeżdżamy na kraniec świata, a wystarczy na kraniec Małopolski… Beskid Niski poza dziką przyrodą i fenomenalną historią Łukasiewicza oferuje znane na skalę światową perełki architektury drewnianej. Małopolska część Szlaku Architektury Drewnianej biegnie z Gorlic na wschód, potem na południe. Największe wrażenie zrobiła na mnie Cerkiew w Owczarach z 1682 roku. Mieliśmy szczęście porozmawiać z panią przewodnik, która opowiedziała nam o historii miejsca. Nie sądziłam, że odkryję przyjemność w słuchaniu opowieści o starych cerkwiach… Dopiero poznając znaczenie poszczególnych elementów, symbolikę ikon i części świątyń odkryłam w sobie fascynację tymi budowlami i tym co dookoła nich.

Beskid Niski jest piękny, ale mimo to przemierzając te tereny odczuwa się nostalgię… Nieopisany smutek. Echo bolesnych doświadczeń po II wojnie światowej, gdy w ramach niechlubnej Akcji Wisła masowo przesiedlano stąd Łemków.

O Łemkowszczyźnie mówi się tu dużo. Do dziś kultywuje się tradycje, tak jak pani Ania Dobrowolska, która w Krzywej robi tradycyjną łemkowską biżuterię.

Gorlice Beskid Niski17

Nieoczywistość tego miejsca przyciąga wszelkiego rodzaju artystów, niespokojne dusze, piechurów; żyje tu także i tworzy jednej z najważniejszych współczesnych polskich pisarzy – Andrzej Stasiuk.

5. Na dobre zakończenie – włamanie pod presją czasu

Ostatniego dnia pojechaliśmy do gabinetu Ignacego Łukasiewicza, żeby… wykraść recepturę na oczyszczoną ropę. Takie atrakcje oferuje Time Out, czyli pierwszy gorlicki Escape Room. Zamknięto nas w pokoju pełnym zagadkowych fiolek z kolorowymi cieczami, książek i kłódek. Mieliśmy godzinę na wyjście i złamanie wszystkich kodów. (Nie przypuszczałam ;)), ale okazało się, że grupa pięciu blogerów potrafi ze sobą sprawnie współpracować ;). Zdążyliśmy zanim Łukasiewicz wrócił ze spaceru!

Gorlice Beskid Niski20

ławeczka Łukasiewicza

Bartek miał rację. Wystarczy raz tu przyjechać, żeby przepaść na dobre… Łagodne, rozłożyste doliny i wzgórza, nazwy miejscowości pisane po polsku i cyrylicą, drewniane perełki, stare schroniska z duszą. Będzie po co wracać do Gorlic, doskonałej bazy wypadowej Beskidu Niskiego.

logo pl

2

 likes / 14 Comments
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec