13
Kwi-2014

10 rzeczy, które zaskoczą cię w Walencji

Walencja była częścią mojej niskobudżetowej wyprawy po wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Co okazało się być dziwne, fascynujące, szokujące? 

1. Sposób picia wina

vino

Ta metoda wymaga wprawy i praktyki. Trening jest całkiem fajny, przyda się kilka butelek schłodzonego wina 😉 Po pierwsze nie możesz dotknąć ustami naczynia, po drugie nie możesz się oblać i po trzecie najlepiej jak wino wlejesz do gardła z dużej wysokości. Bohaterem tego punktu jest el porrón.

2. Udogodnienia dla pieszych i rowerzystów

sztuka i nauka

Jeśli przyjrzycie się krawężnikom są one zrównane do poziomu jezdni. Zauważenie tak pozornie nieistotnego elementu przychodzi łatwiej mieszkańcom Polski, gdzie przez nieprzemyślane „hopki” jadąc na rowerze torebka wypada z koszyka, a walizka na kółkach obraca się na brzuch i tak już zostaje. Plan zagospodarowania przestrzennego też jest na 5!

3. Średnie plaże

beach

Średnie nie wielkościowo a jakościowo. Piasek nie przypomina złocistego pyłu z wakacyjnych folderów, jest sporo patyków czy śmieci, a przy samym brzegu opalają się rodziny glonów i innych ciekawych roślin. Jednak nic nie jest lepsze niż promienie słońca na twarzy i szum fal…

4. Pasja i nieustępliwość

zamczysko

Hiszpanie… Jak już się za coś zabiorą to to kończą!

5. Architektoniczna fantazja

sztuka i nauka 7

Miasto Nauki i Sztuki, to szereg nowoczesnych budowli, w których znajduje się m.in. delfinarium, planetarium, oceanarium czy kino. Niektórzy twierdzą, że obiekty te zrujnowały Walencję, dla innych to „dzielnica przyszłości”.

6. Puste pociągi

w drodze do Valencii

Hiszpańskie pociągi są okropnie drogie. Zdecydowanie taniej przemieszczać się autobusem bądź blablacarem czy carpoolingiem.

7. Zainteresowanie polskim językiem

ukulele w Walencji

Swoim występem zaciekawiłam zdecydowanie większą liczbę spacerowiczów gdy śpiewałam po polsku. Angielski nie robił na nich takiego wrażenia jak nasz piękny językołamacz 🙂

8. Pomysłowość 

brama

Walencja rozwinęła się przy rzece o nazwie Turia. Przez wiele lat rzeka wylewała przysparzając mieszkańcom sporo kłopotów. Po powodzi  w 1957 r. zmieniono jej bieg, a w korycie pozostała przestrzeń do wykorzystania. Zamiast drogi szybkiego ruchu na tym terenie stworzono pas zieleni, z deptakami, ścieżkami rowerowymi, małą architekturą, elementami rekreacji, sztuki i nauki. To miejsce każdego dnia przyciąga setki mieszkańców i turystów.

9. Tinto de verano

tinti

Czyli letnie wino. Orzeźwiająca mieszanka czerwonego wina stołowego ze spritem, kostkami lodu, cytryną i ewentualnie odrobiną rumu. To hiszpański przysmak idealny na gorące popołudnia.

10. Przyjaźni miejscowi

budynek

Widzicie machającego pana?  😉

1

 likes / 2 Komentarze
Poleć ten post:
Jeśli chcecie być na bieżąco z moim blogiem zapiszcie się do newslettera. Raz w miesiącu napiszę do was list.

Oh no...This form doesn't exist. Head back to the manage forms page and select a different form.

Archiwum

> <
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec